През 2010 г. в света са били убити 102-ма журналисти - с осем по-малко отколкото през 2009 г.
Данните са на Международния институт по печата (freemedia.at).
Най-опасна за журналистите остава Азия, където през 2010 г. са били убити 40 от пишещите братя – журналисти, репортери и фоторепортери. 32-ма са загинали в Латинска Америка, 15 – в африкански страни, разположени на юг от Сахара, 8 – в Близкия Изток и в северна Африка.
Европа също не е безопасно място за – през 2010 г. на Стария континент са били убити 7 журналисти.
Най-опасната страна се явява Пакистан, където през миналата година са намерили смъртта си 16 журналисти.
В Мексико и Хондурас броят на убитите журналисти за 2010 г. е 22.
Кралят на Бахрейн е вписан сред
38-те врагове на свободата на печата, посочени от „Репортери без граници“.
В списъка за 2011 г., обновен по повод 3 май – Световния ден на свободата на печата, са добавени също лидерите на Сирия, Либия и Йемен, където „усилията за задушаване на информацията стигат дори до убийство“.
Шокът от „арабската пролет“ е повлияла и на политиката на президентите на Китай и Азербайджан, които, страхувайки се от ефекта на заразата, ограничават свободата на словото.
Списъкът включва не само държавни глави и политически лидери, а и организации, като ЕТА в Испания и мафиотски кланове в Италия, а също израелската армия, силите за сигурност на „Хамас“ в Газа и на палестинската власт на Западния бряг на река Йордан.
Сред „хищниците“, посягащи на свободното слово, както ги нарича неправителствената организация, базирана в Париж, са президентите на Еритрея Исаяс Афеворки и на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов,както и севернокорейският диктатор Ким Чен-ир. Те ръководят „едни от най-лошите тоталитарни режими в света“.
В черния списък на „Репортери без граници“ остават президентът на Иран Махмуд Ахмадинеджад и върховният водач Али Хаменей, обвинени в безмилостни репресии срещу медиите.