1300 незаконни сгради премахнати за година

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
453

През 2011 г. са премахнати 1300 незаконни сгради.Това съобщи пред Би Ти Ви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.

„Имаме издадени 2100 заповеди за премахване, от които 600 са влезли в сила, по останалите вървят делата.
За 2012 г. мисля, че ще се стигне до над 1500 сгради да бъдат реално премахнати. В тази статистика има масивни дву и три етажни сгради“, заяви тя.
Скандалният ваканционен комплекс „Златна перла“ край Варвара ще бъде един от първите обекти, всичките 10 сгради там ще бъдат премахнати през тази година, обеща Павлова.
Тя заяви, че от тези 1300 сгради най-много незаконно строителство има в Бургас – 400 незаконно постройки, София – около 300 и в Пловдив.
По темата за археолозите и магистралите Павлова заяви, че проблемът с тях е, че на места, на които веднъж вече без резултат е проверявано за археологически обекти, изненадващо се появява необходимост от разходки.
Трябва да сме внимателни и особено в условията на криза да не плащаме по два пъти, заяви тя.
„Агенция „Пътна инфрастуктура“ е направила всичко необходимо да се започне строителството и изведнъж започва и изненадваща необходимост от разкопки. Оказва се, че някой не си е свършил работата, след като 2007-2008 г. е потвърдил, че можем да строим и след това излизат изненадващи археологии“, обясни тя.
По думите й обаче не може да се говори за политически саботаж. Трябва да усвоим стотици милиони. Нормално е държавата да защити паметниците на културата, от друга страна виждаме как трябва да платим два пъти, подчерта регионалният министър.
„Надявам се тази година магистрала „Тракия“ да е готова и да може да се ходи по-лесно и по-бързо на море. Плануваме до 1 юли да са готови и Лот 2 и Лот 3 и част от Лот 4 в частта до петолъчката на Ямбол.
Това е наш основен приоритет, за да може това лято поне до Ямбол трафикът да е абсолютно обезопасен, а надявам се и продължението“, заяви още Павлова.
Тя обаче уточни, че се работи и по другите пътища като, например, магистрала „Хемус“, която е една от важните теми за правителството.
Работи се и по така наречената „тапа” на Околовръстното в София до гара Яна, обясни министърът. По думите й другият важен участък, по който се работи, е Шумен-Белокопитово.
„Магистрала „Хемус“ остава основен приоритет за следващия програмен период, когато до Велико Търново ще бъде изцяло магистрала, а от Велико Търново до Шумен ще бъде скоростен път“, заяви още Павлова.
Министърът коментира и готвените от правителството промени в Закона за горите, заради които превителството беше обвинено от еколозите, че облагодетелства определени фирми за сметка на обществения интерес.
С промените се разрешава изграждането на ски писти, лифтове и влекове без промяна на предназначението на територията.
По думите на Павлова това е правилно решение в подкрепа на развитието на ски-туризма в България.
„Не смятам, че това е проблем. Ние трябва да развиваме ски-туризма, спа-туризма, културно-историческия туризъм, а не само алкохолния туризъм, както казват някои колеги“, заяви тя.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!