2 години след като имуществото на Димитър Желязков-Очите бе отнето, и малко повече от година след като
излезе от затвора, той се оказва един от най-предприемчивите бизнесмени и сериозен работодател по Черноморието. Справката показва, че в момента на името на Желзязков се водят няколко фирми – “Агро стил 2005”, “Инвест петролиум”, “Прогрес 2003” и “Найт гард – 93 – Йовчев и сие”, пише “168 часа”.
Според негови приближени и хора от ъндърграунда обаче той притежава поне още десет фирми, които контролира чрез подставени лица.
Бивши негови дилъри твърдят, че имал скрито голямо количество пари в брой, останали недокоснати, докато е бил в затвора. Смята се, че сумите са били скрити в няколко големи сака и са се съхранявали в затънтено странджанско село на границата с Турция. Саковете са престояли там, докато Очите не излязъл от затвора. След това той е прибрал парите и е започнал новия си живот като бизнесмен от солиден калибър. Според различни информации сумата, която е успял да скрие, е между 20 и 30 милиона лева. Така след излизането си от затвора Очите се превръща в бизнесмен с широк размах и с инвестиции в различни сектори – от селско стопанство, строителство и туризъм до “партньорски договори” с фирми и собственици по Южното Черноморие.
Мненията за неговия бизнес са много противоречиви, но е факт, че той работи сериозно в няколко сфери. На първо място Очите развива мащабна охранителна дейност. Една от най-солидните фирми в тази област по Южното Черноморие е “Аркус”. Очите е спряган многократно за неин собственик, макар и той, и фирмата да отричат това. Независимо от официалните твърдения името на несебърлията неизменно се спряга до това на “Аркус”. Самата охранителна фирма има стотици обекти в Слънчев бряг, Несебър, Поморие, Бургас, Созопол и Приморско. Има и десетки договори за охрана на големи фабрики, цехове и производствени помещения на територията на Бургаска област. Това говори за широк замах и дейност на много високи обороти. Особено печеливш е летният бизнес в Слънчев бряг. Тогава под опеката на фирмата са стотици обекти като ресторанти, кафенета, павилиони, сергии, дискотеки, барове, дори и будките за вестници. Само от това се печелят над 3 милиона през летния сезон.
Подробности четете в новия брой на “168 часа”.