Нова вълна и във „ваксинирани“ страни: Коя обаче е огромната разлика?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
754

Снимка: Getty Images

След началото на учебната година и с приближаването на зимата, случаите на коронавирус във Великобритания и Германия отново растат. Медиците в Англия зоват да се премине към мерки, а в Германия провинциите настояват за национално решение на федерално ниво.

И в двете страни напълно ваксинираните са над 66% и според скептиците не би трябвало изобщо да се изправят пред нова вълна. Защо тогава случаите на коронавирус растат, каква е разликата отпреди година и как смятат да реагират властите?

Освен това в други страни като Франция, Испания и Италия ръст на случаите понастоящем няма. За момента, според данните на Европейския център за контрол над заразните болести, най-сериозно е положението основно в източната част на Европа – България, Румъния, Гърция, Прибалтика, Словакия, Словения, Хърватска, плюс Австрия и Ирландия.

Основната и огромна разлика при „ваксинираните“ държави е в хоспитализациите и смъртните случаи сега и преди година. Което пък води до по-различен подход от страна на правителствата.

Във Великобритания в последните дни се отчитат огромен брой случаи – средно над 46 000 дневно за последната седмица. Подобен пик имаше през юли, а единствено през януари вълната е била по-мощна – с пик от близо 60 000 случая среднодневно. През зимата страната влезе в локдаун, който продължи с месеци, а мерките бяха окончателно отменени през лятото.

Сега в Англия не се изисква дори зелен сертификат за достъп до където и да било, както и няма ограничения за събирания или задължително носене на маска на закрито.

Хоспитализациите в момента обаче са в пъти по-малко в сравнение с другите вълни. Ако при януарския пик последва вълна от приети за лечение в болница от над 38 000 души среднодневно за най-тежката седмица, то в момента хоспитализираните с COVID са 7300 средно на ден. След пика на случаите през юли те бяха 6000 приети дневно.

Хората в интензивни отделения в момента във Великобритания са 820 среднодневно за последната седмица, а през януари са били 3900.

За сравнение, в под 7-милионна България, където случаите са максимум 5000 на ден, в момента в интензивните отделения има 600 души, а в болници – близо 7000.

През януари, в най-тежкия период, във Великобритания от COVID умират средно над 1200 души на ден. През юли те са 80-90, а в момента – 136 среднодневно.

Последните данни са за 1.3 починали на 100 000 души във Великобритания. В България от COVID по последни данни на Европейския център за контрол на заразните болести умират 177 души на милион население, или 17.7 на 100 000.Снимка: Getty Images

В Германия кривата новите заразени спрямо вълната, когато ваксини нямаше и сега, е същата. В другата страна с високо ваксинационно покритие, която в момента отчита ръст на случаите – Ирландия, също. Шампионът Израел също мина през постваксинационна вълна в края на лятото, и тя също не доведе до пропорционален ръст на хоспитализации и смъртни случаи, сравнено със зимата.

Което на практика показва, че ваксините предпазват от тежко протичане и смърт при огромния процент ваксинирани, въпреки че пробиви са възможни.

Всъщност, откакто Великобритания разхлаби мерките през лятото, а по-заразният Делта вариант стана доминиращ, „вълната“ не е спирала и общо между юли и октомври тази година са регистрирани над 3 милиона случая, от които 79 000 са приети в болница.

От октомври до януари миналата година са отчетени 2,7 милиона случая и над 185 000 хоспитализации, обобщава Би Би Си.

Данните на здравните власти на база хоспитализациите сочат в допълнение, че неваксинираните в Англия е три пъти по-вероятно да се нуждаят от болнично лечение, отколкото имунизираните срещу коронавирус.

Въпросът обаче е защо случаите продължават да растат, след като ваксинираните е по-малко вероятно да се заразят, а също така и да предадат инфекцията на други хора?

От 19 юли носенето на маска на закрито и в обществения транспорт не е задължително в Англия . Ограничения почти няма – хората могат да се събират по колкото искат, всички обществени обекти на закрито работят от лятото, а половината от заетите са се върнали на работа присъствено. Снимка: Getty Images

Това обаче не дава пълно обяснение защо в последните седмици случаите нарастват.

Друга възможна причина е намаляващият имунитет след 6 месеца от последната доза ваксина. Великобритания беше сред първите страни в света, които започнаха имунизационната си кампания и дълго време беше на челните места в света по процент ваксинирани.

Затова и сега ефектът от имунизациите през зимата и ранната пролет започва да намалява, предполага Би Би Си и припомня проучвания от Израел в подкрепа на тезата за намаляващата с времето защита.

В Израел масово беше приложена и бустерна доза, което намали броя на случаите в ранната есен. Дори и тезата за намаляващ имунитет обаче да бъде потвърдена и с по-нататъшни изследвания, засега е видно, че ваксинираните остават защитени от тежко протичане на болестта.

Още едно възможно обяснение за вълната във Великобритания е, че имунизационната кампания там забави темпо. След силния старт в началото на годината, в момента не се ваксинират толкова много хора и страната изпадна от топ 10 на страните с най-голям процент имунизирани.

В момента две дози са получили малко под 68% от хората, а започналата преди месец кампания за ваксинация на децата от 12 до 15 години е до никъде с 15% обхванати от целевата възрастова група.

Засега специалистите на Острова не търсят основно обяснение за ръста на случаите и в наскоро открития вариант на Делта – Делта плюс, при който има мутации на оригинала, касаещи спайк протеина, с който вирусът прониква в клетките .

Делта плюс е открит на Острова и засега е „вариант под изследване“, което значи, че би могъл да представлява риск. Това не най-високото ниво на тревога обаче – оригиналният Делта, който превзе и Европа, след като тръгна от Индия и мина през Великобритания, е следващото ниво – „обезпокоителен вариант“.

Засега се смята, че Плюс може да е още по-заразен от Делта, но не и че причинява по-тежко протичане на COVID. Все още само около 6% от случаите на коронавирус във Великобритания са с този вариант, затова и общият ръст на заразените към момента не може да се обясни с това.

Учените също така смятат, че съществуващите ваксини би трябвало да осигуряват имунитет и срещу Делта плюс.

Вероятно комбинацията от всички тези фактори води до ръста на случаите, както и на напрежението за Националната здравна служба.

Въпреки, че към момента хоспитализациите във Великобритания са далеч от пиковите нива от зимата, болниците вече усещат засилен натиск. Медиците призовават настойчиво правителството за мерки – за активиране на т.нар план Б за зимата. Той включва връщане на маските на закрито, работа от вкъщи и въвеждане на зелени сертификати.

Причината е, че заради повишените хоспитализации персоналът не достига.

Това води до отлагане на планови операции, а специалистите са притеснени, че това може да е само началото, към което ще се присъединят и очакваните през зимата усложнения при грип и други вирусни респираторни заболявания, характерни за студения сезон.

Затова и редица водещи лекари призовават да се вземат ограничителни мерки сега, за да не стигне до Коледа в локдаун.

Засега обаче премиерът Борис Джонсън и здравният министър Саджид Джавид отказват да задвижат план Б, а правителството разчита на засилване на имунизационната кампания и най-вече на масово прилагане на бустерна доза при хората над 50 години. Джавид обаче предупреди, че ако хората отказват третата доза, рестрикциите не са изключени. В страната има и 5 милиона души, които изобщо не са имунизирани.

В Германия, където ръстът на случаите е със 70% за последната седмица, медиците също смятат, че започва четвърта вълна.

Лидерите на провинциите вече призоваха за национален общ подход, а не регионален. Какъв ще бъде той и ще се удължи ли извънредното положение, което трябваше да приключи на 25 ноември, тепърва ще се решава. Здравният министър Йенс Шпан обаче отдавна обяви, че за ваксинираните още един локдаун няма да има.

Доколко ситуацията във Великобритания ще ескалира, ще има ли ръст и на хоспитализации и смъртни случаи – предстои да видим скоро. Дали напрежението ще пренесе към Европа и каква зима чака стария континент – също ще разберем в близко време.

kafeneto.wordpress.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!