Покупка на имот в провинцията и реформите в планирането на Великобритания

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
0

Въведение

Планирането на нови сгради и устойчива инфраструктура във Великобритания е в процес на драстични промени, които могат да трансформират облика на провинцията. Според Дънкан Хартли, директор по планиране в консултантската фирма Rural Solutions, става въпрос за „сейсмична промяна в политиката, 9.5 от 10 по скалата на Рихтер“.


Национална политика за планиране и „сивата зона“

Целта на правителството е да достигне амбициозната цел от 1.5 милиона нови жилища до 2029 г. Преработената Национална политика за планиране (National Planning Policy Framework) изисква от местните власти да преразгледат целите си за жилищно строителство, понякога удвоявайки или утроявайки планираните стойности.

Една от най-драматичните промени е въвеждането на „сивата зона“ – нов концепт, който улеснява строителството в зелени пояси чрез разрешаване на строителство върху „предварително разработени земи“ и други участъци, които „не допринасят съществено“ за целите на зеления пояс.


Ефекти от реформите върху жителите и купувачите

Новата рамка задължава властите да дават „значителна тежест“ на проекти, които отговарят на климатични цели. Правителството използва различни механизми, за да ускори постигането на целите за нулеви емисии. Според агенти като Property Vision, застрояването на земи в близост до населени места е „потенциално свободна територия“ за строителство.

Резервати като 15-те национални парка на Великобритания остават защитени, но земите извън тях са изложени на риск. Изследване на агенция Savills показва, че купувачите на имоти в националните паркове плащат с 51% повече от средните цени за района.


Възможности за развитие

Някои собственици и купувачи виждат възможности в новите регулации. Въпреки че фокусът е върху строителството на жилища, политиката може да бъде приложена и за други видове развитие като офиси или съоръжения за свободното време.

Параграф 84 на Националната политика за планиране разрешава изграждането на „изолирани домове“ с „изключително качество“, което предоставя нови възможности за уникални архитектурни проекти.


Заключение

Докато правителството на Великобритания продължава да насърчава развитието, бъдещите купувачи и собственици трябва да бъдат внимателни и информирани за промените в политиката и потенциалните последици за техните имоти.

www.budilnik.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!