4 неща, които се случват с тялото ни при дълъг полет

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
238

Вижте какво ще се случи с тялото ни по време на един по-дълъг полет

Източник: iStock/Getty Images

Авиокомпания обяви, че от края на 2025 г. ще превозва пътници на директни полети от източното крайбрежие на Австралия до Лондон, които ще бъдат във въздуха повече от 19 часа.

И така, какво ще се случи с тялото ни по време на един от тези по-дълги полети? Различно ли е от това, което се случва, когато летим на дълги разстояния сега?

1. Може да се дехидратирате

Дехидратацията е често срещана при полети на дълги разстояния. Това може да обясни защо гърлото, носът и кожата ви могат да бъдат сухи в самолет. Колкото по-дълъг е полетът, толкова по-голям е рискът от дехидратация. Това се дължи на ниските нива на влажност в кабината в сравнение с това, което бихте очаквали на земята. Това е най-вече защото голяма част от въздуха, циркулиращ през кабината, се изтегля отвън и във въздуха на голяма надморска височина няма много влага.

Вие също рискувате дехидратация, ако не пиете достатъчно вода или пиете твърде много алкохол (алкохолът е диуретик, което води до увеличаване на загубата на течности). Така че пийте вода, преди да се качите на самолета. По време на полета също ще се наложи да пиете повече вода, отколкото обикновено.

2. Налягането може да порази ушите, синусите, червата и съня ни

Тъй като налягането в купето се променя, газът в телата ни реагира по съответния начин. Той се разширява, когато самолетът се изкачва и налягането намалява, и обратното се случва, когато се спускаме. Това може да доведе до често срещани проблеми като:

болки в ушите – когато налягането на въздуха от двете страни на тъпанчето е различно, това оказва натиск върху тъпанчето
главоболие – може да бъде причинено от разширяване на въздуха, уловен в синусите ви
проблеми с червата – просто приемете, че ще изпускате газове по-често.
Можете също така да се чувствате по-сънливи от обикновено. Това се дължи на факта, че тялото не е в състояние да абсорбира толкова кислород от въздуха в кабината на височина, колкото би било на земята. Забавянето е начинът на тялото да се защити и това може да ви накара да се почувствате сънливи.

Добрата новина е, че повечето от тези проблеми не е задължително да са по-изразени при по-дълги полети. Те са главно проблем, докато самолетът се изкачва и спуска.

3. Може да развиете кръвни съсиреци

Кръвните съсиреци, свързани с неподвижността за дълги периоди, обикновено са голямо безпокойство за пътниците. Те включват съсиреци, които се образуват в краката, които могат да се придвижат до белия дроб (където е известно като белодробна емболия). Ако не се движите в самолета и колкото повече от следните рискови фактори имате, толкова по-голям е шансът за образуване на кръвни съсиреци:

напреднала възраст
затлъстяване
предишна анамнеза или фамилна анамнеза за съсиреци
определени видове нарушения на кръвосъсирването
рак
скорошно обездвижване или операция
бременност или скорошно раждане
хормонална заместителна терапия или орални контрацептиви.

Има и доказателства за носенето на компресионни чорапи за предотвратяване на образуването на кръвни съсиреци. Твърди се, че тези чорапи насърчават притока на кръв в краката и помагат на кръвта да се върне към сърцето. Това обикновено се случва чрез мускулни контракции от движение или ходене. Хората, които носят чорапите, значително намаляват шанса си да развият съсиреци и знаем, че всеки съсирек може потенциално да расте, да се движи и впоследствие да причини проблеми.

Така че, ако се притеснявате за риска от образуване на кръвни съсиреци, посетете личния си лекар преди да летите.

Обикновено, ако получите кръвен съсирек, няма да разберете за това до края на полета, тъй като съсирекът отнема време, за да се образува. Така че внимавайте за симптоми след полета – болка и подуване на крака (често само на единия), болка в гърдите, кашлица и задух. И потърсете спешна медицинска помощ, ако го направите.

4. Има джет лаг, радиация, Covid

След това има джет лаг, който е непознат за много от нас. Това е разминаване между времето, което тялото ви мисли, че е, и времето по часовника, докато пресичате часовите зони.

По-дългите полети означават, че е по-вероятно да прекосите повече часови зони. Джет лагът обикновено ще стане по-проблематичен, когато прекосите три или повече, особено ако пътувате на изток.

И ако много често извършвате полети на дълги разстояния, разумно е да се предположи, че колкото по-дълго сте във въздуха, толкова по-голямо е излагането на космическа радиация. Както подсказва името, това е радиация, идваща от Космоса, която може да увеличи риска от рак и репродуктивни проблеми.

Въпреки това, освен ако не летите често, това едва ли ще е проблем. Ако сте бременна или имате други притеснения, поговорете с Вашия лекар, преди да летите.

И не забравяйте Covid. Вземете обичайните предпазни мерки – мийте ръцете си редовно, носете маска и не летете със самолет, ако не сте добре.
Накратко

Изследванията за това как тялото ще реагира на тези по-дълги, директни полети между Австралия и Европа са в начален етап. Екипите в Австралия разглеждат това сега.

Дотогава, ако предприемате редовен полет на дълги разстояния, съветът е сравнително лесен.

Следвайте съветите на авиокомпаниите и посетете Вашия лекар преди пътуване, ако е необходимо. По време на полет полагайте допълнителни усилия да се движите в кабината, да пиете вода, да носите маска и да практикувате добра хигиена на ръцете. И незабавно посетете лекар за всякакви тревожни симптоми след полета, тъй като кръвните съсиреци могат да отнемат часове или дори дни, за да се образуват, да растат и да се движат по вените ви.

Източник: edition.cnn.com
vesti.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!