5 неща, които Facebook не иска да знаете

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
925

Кой е най-лесният начин да намерите някого, на когото отдавна

сте изгубили дирите? Приятели от училището, от университета или близки, с които изобщо не знаете какво е станало през годините. Нямате им актуален телефон, не знаете имейл и адрес. Но пък на няколко клика разстояние е събран целият модерен свят. Търсачките станаха умни, появиха се много електронни платформи за комуникация. Те се раждат, светят по-ярко или слабо и в крайна сметка бързо угасват.

Преди време Skype и ICQ имаха претенциите да са номер 1 в комуникацията по нета, но бяха отвяни от социалните мрежи. И по-скоро от социалната мрежа Facebook.
Всъщност преди 10 години младокът от университета Харвард Марк Зукърбърг едва ли е имал и най-бегла представа, че ще създаде най-популярното място в интернет. Facebook всъщност е истински бизнес феномен, който обаче си има тайни, които ревностно пази. Ето някои от тях:

1 Каузите в мрежата често са фалшиви. Това е една от най-честите „въдици“, на които кълват милиони хора по света. Най-често става въпрос за инициативи с предимно патриотична, родолюбива или съвсем миловидна цел. Например „Да съберем 1 милион българи в една група“ или „Моята майка е най-прекрасната и искам целият свят да го разбере“. В други случаи се търси сензация: „Кликни „харесай“, за да видиш тайното сексвидео на…“

Всъщност при повечето каузи истинската цел е да се съберат потребители. След това на стената ви изненадващо от името на каузата започват да се появяват съобщения, които нямат нищо общо с нея – готварски рецепти, новини за хайлайфа и т.н. Просто колкото повече потребители е събрала инициативата, толкова по-скъпо продава рекламата си и клиентите се заливат с паразитно съдържание. За това явление вече си има и собствен термин – лайкджакинг, което буквално означава откраднати харесвания.

2 Всеки лайк може да се купува и продава. Все повече компании търгуват с кликовете върху бутона „харесай“. Цената зависи от пакета, който се продава – колкото повече потребители са събрани, толкова по-висока е цената. В Турция, Индия, Пакистан и Китай например има цели борси за продажба на лайкове.

От 8 до 50 долара е цената за 500 харесвания на Facebook страница. За 10 000 лайка цената скача на 120-130 долара, а за 100 000 трябва да се платят поне 1000 долара. Борсите за лайкове продават дори и групи от 1 милион харесвания. Цената на това количество кликове е 8000 долара.

3 Лайковете струват по-скъпо, ако са на хора от Северна Америка и Европа. Тези от Африка и Азия са в пъти по-евтини, тъй като се смята, че има по-висок риск да са изкуствено генерирани.

4 В България цената на рекламата във Facebook групи е сравнително евтина. Тарифите започват от 5-10 лева на пост за групи, които са натрупали повече от 10 000 харесвания. ДДС може и да не се плаща. Всъщност този вид реклама става все по-популярна, тъй като много компании предпочитат да използват утъпкания път на социалната мрежа, отколкото да плащат хиляди левове за разработката на собствени сайтове, в които никой няма да влиза. Facebook в България е много по-популярен, отколкото в други държави. В Русия например основната социална мрежа продължава да е местната „Контактьi“.

В Студентски град бизнесът във Facebook процъфтява. Цените за поддръжка на страница в социалната мрежа обикновено са от 200 до 500 лева. Младежите, които се занимават с тази работа, обикновено поддържат по няколко страници. Според запознати от такава работа някои си докарват по 3000-4000 лева на месец.

5 Самият Facebook също продава реклама, но значително по-скъпо. В същото време империята на Марк Зукърбърг предлага несъизмеримо по-високо качество. Компанията разполага с профилите на вече повече от 1 милиард души по света и е много лесно да таргетира рекламите си точно към хората, които трябва да я видят.

trud.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!