Историците нямат единодушна оценка за събитията на тази дата
Събитията от 9 септември 1944 година все още нямат единодушната оценка на историците.
Тогава се извършва промяна в държавната власт и след преврат е свалено правителството на Константин Муравиев, за да застанат начело Кимон Георгиев и Отечественият фронт.
Година по-късно, през 1945 година, 9 септември се чества за първи път като Деня на свободата и е обявен за национален празник. В негова чест от затворите и трудовите лагери са помилвани около 2000 души, осъдени от Народния съд.
Пропагандата по време на комунизма определяше 9 септември като „народно въстание“, а по-късно – през 80-те години на миналия век, придоби определението „социалистическа революция“.
След промените през 1989 година голяма част от хората го приемат като „военен преврат“. Видният български историк академик Георги Марков пък определя събитията на 9 септември 1944 г. като „преврат с последици на революция“ , защото след тази дата в рамките на няколко години настъпва коренна промяна на обществения строй .
Именно след 9 септември 1944 г. до края на 1944 г. без съд и присъда според различни източници са избити над 20 000 души. До създаването на Народния съд, който праща на смърт над 2700 души, сред които министри, депутати, учители, банкери, свещеници и др.
Денят на свободата бе отбелязван помпозно във всички градове на страната с шумни манифестации от хиляди хора, на които на преден план изпъкваха плакатите за „вечна дружба със СССР“ и преизпълнените петилетки в различни заводи. Естествено, най-мащабни бяха транспарантите с ликовете на другарите Георги Димитров, Ленин и Тодор Живков. Именно Живков бе лидерът, който управлява най-дълго в страните от социалистическия блок – 33 години. Кадри от тези събития можете да видите в галерията.
Днес се отбелязват 70 години от 9 септември 1944 г. – дата, която промени България…
По публикацията работи: Александър Попов
dnes.bg