Международните преговори за справяне с климатичните промени, които се проведоха миналата седмица в Бон,
поеха на заден ход, смята еврокомисарят по климатични промени Кони Хедегор, цитирана от изданието EuropeanVoice. Ръководителят на американската делегация в Бон Джонатън Пършинг също e „много разтревожен“ за крайния резултат на преговорите, приключили в петък.
Разговорите са подготовка за климатичната конференция в Канкун, Мексико по-късно тази година. На нея трябва да се реши въпросът за нов правно обвързващ договор за справяне с глобалното затопляне. Неуспешни опити да се вземат по-сериозни решения за продължаване на Протокола от Киото бяха направени миналия декември на среща в Копенхаген.
Провалът в Бон „може сериозно да застраши осигуряването на успешна развръзка за световните нужди по време на конференцията в Канкун през декември“, каза още европейският комисар. „С тази скорост светът просто задружно ще изпусне влака“, допълни Хадегор.
Някои развиващи се страни не вече желаят да се придържат към ангажиментите си за съкращаване на парниковите емисии, коментира Пършинг.
„За съжаление това, което виждахме отново и отново миналата седмица, беше отдръпването на някои страни от прогреса, който постигнахме в Копенхаген и от споразуменията там“, каза американският представител.
„Ситуацията в нашите страни се влошава“, предупреждава Десима Уилямс от Гренада. Тя представлява 43-членния Алианс на малките островни държави, които са сред най-застрашените от глобалното затопляне и очакваното покачване на равнището на световните океани. Уилямс е изключително притеснена от бавния ход на преговорите.
Последната подготвителна конференция преди тази в Канкун ще се проведе в Китай през октомври.