Barclays се съгласи да заплати глоба от 298 млн. долара на властите в САЩ
и да сложи край на разследванията свързани с банкови операции в държави, за които е наложено икономическо ембарго от Вашингтон, пише „Файненшъл таймс“.
Така британската банка е поредната финансова институция от Европейският съюз, която трябва да заплати подобни глоби заради банкови операции със страни под икономическо ембарго. През последната година подобни санкции бяха наложени на британската Lloyds и швейцарската Credit Suisse.
Според обвинението, Barclays е извършвала операции в страни като Куба, Иран, Либия, Судан и Бирма. На тези страни американското правителство е наложило икономически и търговски санкции и банковите операции са извършени, като са били влезли в сила тези ограничения.
Споразумението между британската банка и правителството трябва да бъде одобрено от министерството на правосъдието до дни, допълва изданието. Barclays се съгласи да плати глобата, която е свързана с операции извършени в периода между 1995 г. и 2006 г.
От банката отказаха коментар, но обявиха, че са заделили 300 млн. долара, за да приключат делото в САЩ.
Информацията за транзакциите на Barclays, Lloyds и Credit Suisse излязоха в публичното пространство през 2008 г., когато американските и местните власти в Ню Йорк започнаха рядко срещано съвместно разследване по въпроса дали банките умишлено са заличили данни за произхода или крайната цел на транзакциите, които преминават през банковата система на САЩ.
Lloyds се съгласи да заплати 350 млн. долара през януари, а миналата година Credit Suisse изплати глоба от 536 млн. долара. Британската банка призна, че е дала достъп на клиенти от Иран и Судан до американската банкова система, като е изменила информацията по трансферите, допълва „Файненшъл таймс“.