Няколко регионални международни регулаторни органа да опазват
и следят за замърсяването на моретата и океаните, предлага Руската федерация. За целта Москва ще предложи експертна група към Г-20 да изследва възможностите за учредяване на Глобална инициатива за опазване на морската среда, обявиха от руското посолство в София в съобщение до медиите.
Контролиращите органи трябва да отговарят за развитието на петролни находища най-вече в Северния ледовит океан, Персийския залив, Карибския басейн и по крайбрежието на Източна Африка.
Повод за предлаганата инициатива стана експлозията на платформа на компанията BP за дълбоководен добив на петрол в Мексиканския залив и последвалото замърсяване на акваторията с ценната суровина. Според съобщението такива инциденти не са рядкост, а причината за тях е саморегулацията в добива на петрол и газ, която е задвижвана от растящото търсене на въглеводородни горива. Това принуждава много компании да развиват рисковани петролни проекти в Северния ледовит океан или на много голяма дълбочина. Често добивът в такива условия не е подсигурен с подходящата инфраструктура в случай на авария.
Регулаторите трябва да правят екологични оценки на всеки етап на проекта – изследване за петрол, производство и закриване на находището, предлага още руската страна. Особено важно е предварително да се изгради инфраструктура за незабавно реагиране и почистване в рисковите райони на добив.
Глобалната инициатива за опазване на морската среда може да се финансира със средства от компаниите, които те предоставят или като данъци, или чрез закупуване на застраховки.