Рецидивисти с няколко присъди ще изтърпяват наложените си наказания поотделно.
Това означава, че ако някой има пет присъди по 20 години, той ще лежи общо 100 години в затвора.
Това гласи текст от новия Наказателен кодекс, огласен от Министерство на правосъдието вчера, съобщават в. „Сега“ и „Дневник“.
Досега за различни престъпления се изтърпяваше само най-тежкото наказание. „При рецидив наложените наказания се изтърпяват отделно“, гласи текстът от изцяло новия Наказателен кодекс.
На сайта на правосъдното ведомство бяха публикувани само т.нар обща част от НК , а особената – в която се разписват конкретните престъпления и санкции все още не е огласена.
В проекта обаче отпада най-тежкото съществуващо наказание след отмяната на смъртната присъда – доживотният затвор без право на замяна. Правото на замяна означава, че след изтичането на определен период от присъдата тя може да бъде променена на брой години лишаване от свобода. Правосъдното министерство предлага замяната да става, след като са изтърпени 15 години затвор и присъдата от доживотна да става 15 години лишаване от свобода.
Смекчава се и системата на наказанията, тъй като се регламентира, че 20 години затвор могат да се налагат само по изключение, а 30 – само при опасен рецидив.
Изненадващо новият Наказателен кодекс дава право и за многократно освобождаване от наказателна отговорност. Сега законът позволява само веднъж да избегнеш затвора и да платиш единствено глоба, ако отговаряш на определени условия. Те са престъплението да се наказва по закон с до 3 години затвор, ако е умишлено, или с до 5 години, ако е непредпазливо, както и човекът да не е осъждан и да е възстановил всички вреди от деянието си.
Проектът за нов НК заявява, че няма пречка отново да минеш само с глоба, ако вече е изтекла една година от налагането на предишната.
За първи път обаче няма да имат право да се освободят от наказателна отговорност тези, които са извършили престъпление след употреба на наркотици. Сега законът лишава от тази възможност само пияните, убийците, причинилите тежка телесна повреда. Благоприятният режим не важи и за извършилите престъпление срещу орган на власт, например полицай по време на служба.
Връща се и забраната да се налага по-леко наказание след признаване на вина за убийство, тежка телесна повреда или извършване на престъпление под въздействието на алкохол и наркотици.