Съединените щати, Великобритания и Франция се заканиха да продължат военната кампания в Либия, докато лидерът Муамар Кадафи не се оттегли.
В съвместна декларация, публикувана в “Интернешънъл хералд трибюн”, “Фигаро” и “Таймс”, президентите Барак Обама и Никола Саркози и британският премиер Дейвид Камерън заявиха, че няма да прекратят операцията и ще останат единни, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
В декларацията тримата лидери осъдиха Кадафи и заявиха, че е невъзможно да си представят бъдеще за Либия, ако той остане на власт.
“Докато Кадафи е на власт, НАТО трябва да продължава с операциите, така че цивилните да останат защитени, а натискът върху режима да се засили. Тогава вече може да започне истински преход от диктатура към отворен конституционен процес, ръководен от ново поколение лидери. За да се осъществи такъв преход, Кадафи трябва да си отиде – и да си отиде завинаги”, заявиха Обама, Саркози и Камерън.
Британският външен министър Уилям Хейг заяви, че се надява някои от съюзниците в НАТО да предоставят допълнителни бойни самолети за мисията в Либия, въпреки че някои държави вече обявиха, че няма да се включат, съобщи Ройтерс.
Генералният секретар на алианса Андерс Фог Расмусен пък каза, че върховният главнокомандващ на силите на пакта в Европа генерал Джеймс Ставридис се нуждае само от “още няколко самолета за прецизни удари по наземни цели”.
Междувременно дъщерята на Муамар Кадафи заяви, че искането на Запада, нейният баща да се оттегли от властта, е „обида” за всички либийци.
„През 1911 г. Италия уби моя дядо при въздушен удар и сега се опитват да убият моя баща. Проклети да са”, каза Айша Кадафи пред тълпата развяваща зелени флагове, събрала се в комплекса на Кадафи Баб ал Азизия.
Събитието, излъчвано по държавната телевизия, отбеляза 25-та годишнина от американските удари срещу огромния комплекс, включващ и казарми. „Те изсипаха над нас своите бомби и ракети, опитаха се да убият мен и убиха десетки либийски деца”, каза тя. „Сега, четвърт век по-късно, същите ракети и бомби падат върху моите и вашите деца”, каза още тя.
В същото време силите на либийския лидер обстрелват с артилерия пристанището на третия по големина град Мисрата, който от шест седмици се намира под обсада, съобщиха говорители на бунтовниците, цитирани от Ройтерс.
“Тук ще настане касапница, ако НАТО не се намеси решително”, предупреди говорител на бунтовниците, представил се като Абделсалам.
Над 200 ракети “Град” са изстреляни към района на пристанището, включително срещу жилищни сгради в близките квартали.
“Обстрелват този район, защото пристанището на Мисрата е единственият прозорец към външния свят”, каза Абделсалам. Пристанището беше затворено вчера заради обстрела.
Спасителен кораб успя да акостира, за да евакуира някои от блокираните в града близо 8300 имигранти, много от които са в изключително лошо състояние, съобщи Международната организация по миграция. Не е ясно дали корабът е успял да разтовари помощите, с които е бил натоварен.
Хуманитарните организации предупреждават за хуманитарна катастрофа в града, където по време на обсадата са загинали стотици цивилни.