Финландия се присъедини към Холандия и официално се противопостави на приемането на Румъния и България в Шенгенската зона, съобщиха източници от Брюксел. Решаващият вот ще бъде утре по време на срещата на вътрешните министри на страните от ЕС.
Както и в случая с Холандия, финландската позиция е повлияна от вътрешната политика – новото правителство в Хелзинки обяви евроскептичен подход. Решението на страната е повлияно и от масивното холандско лобиране да се избегне изолацията на страната сред останалите членове на европейския блок.
Вчера зам.-председателят на румънския Сенат и бивш министър на правосъдието и на външните работи Кристиан Дяконеску заяви, че Румъния може да изправи Холандия пред Съда на Европейския съюз за неспазване на европейското законодателство. Това ще се случи, ако правителството в Хага блокира присъединяването на Румъния към Шенген на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи на 22 септември, съобщи информационният сайт Зиаре, цитиран от БТА.
Сезирането на Съда на ЕС в Люксембург обаче трябва да стане с посредничеството на Брюксел. За тази цел Румъния първо трябва да започне предварителна процедура в ЕК. Нейната роля като защитник на прилагането на европейските закони е съществена. Причината е, че в мнозинството от случаите еврокомисията е тази, която сезира съда, а не потърпевшата страна.
„Засега не става дума директно за съд, а за започване на предварителна процедура. Ако се констатира, че има нередности, може да се премине по-нататък към друга правна форма“, отбеляза Дяконеску.
Той добави, че подобни процедури са били инициирани, когато е било обявено първото експулсиране на ромите от Франция.