Причините за конфликта в Катуница може да не са етнически, но ситуацията прераства в расистки погром, заявиха в декларация от Българския хелзинкски комитет (БХК). Организацията призовава властите да реагират адекватно и да не позволяват случая да се използва за нагнетяване на междуетническо напрежение.
БХК настоява полицията да разследва бързо и ефективно убийството в Катуница. В развитието на този инцидент обаче започваме все по-често да чуваме расистки и антиромски призиви, както и да наблюдаваме палежи с расистки мотиви. БХК настоява те също да бъдат цялостно и ефективно разследвани, и виновните да бъдат привлечени под наказателна отговорност.
14 души са били арестувани по време на протест, провокиран от размириците в Катуница, проведен във Варна. Сред тях е и репортер на електронното издание „Варна утре”, когото полицаите отказват да освободят, научи Дарик. По време на протестното шествие е ранен човек от ромски произход, който е с пукната глава, но без опасност за живота.
До момента са образувани две досъдебни производства. Едното за неразрешен от общината протест, a второто – за нападение над няколко роми с един пострадал.
Десетки варненци се събраха днес пред катедралния храм „Св. Успение Богородично” в знак на протест срещу смъртта на двете момчета в село Катуница. Да почетат паметта на Ангел Петров и 16-годишния Павел дойдоха както обикновени граждани, така и много рокери и фенове на двата варненски футболни отбора – „Черно море” и „Спартак”. Шествието в центъра на Варна беше организирано в социалните мрежи.
В Русе младежи се събраха пред общината, за да почетат паметта на жертвите от Катуница. Само за три часа чрез социалната мрежа Facebook са се събрали над 100 души, които поискаха да декларират подкрепата си за българите, пострадали от случилото се в пловдивското село. Младежите запалиха свещички в църквата „Света Троица”, след което трийсетина души се отправиха към сградата на общината. Там те пренесоха български знамена и отново запалиха свещи. Заради вятъра свещите гаснеха и затова русенци ги заплетоха с общ сноп – символ на единството, предаде БГНЕС.
Около 20 благоевградчани протестираха в подкрепа на арестуваните българи в пловдивското село Катуница. Идеята за протеста тръгнала от изказването на Кирил Рашков, че фамилията му няма да се изсели от селото. Организаторът на протеста Людмила Спасова заяви, че той цели да се сложи край на политическото бездействие към престъпленията, извършени от ромите. „Утре в Благоевград ще бъде организирано протестно шествие заради безчинствата в село Катунци”, обяви още тя.
Днес полиция е разположена на входовете и изходите и на столичния квартал „Факултета”. Заради напрегнатата обстановка в Пловдив и село Катуница патрулни автомобили със служители на Охранителна полиция към СДВР са спрели в столичния квартал. От МВР уточниха за Дарик, че полицейското присъствие във „Факултета” е нормално във връзка с обстановката.