След тридневни парламентарни дебати довечера гръцкият парламент ще гласува вот на доверие към новото коалиционно правителство, водено от Лукас Пападимос.
След встъпването си в длъжност през следващата седмица Пападимос трябва да се срещне с представители на Европейската комисия в Брюксел по време на първата си обиколка в качеството си на лидер на коалиционното правителство. Пападимос ще се срещне с председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой и с председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.
Междувременно стана ясно, че правителството вече е готово с бюджета за следващата година и предстои той да бъде разгледан в парламента. Информацията съобщи министърът на финансите Евангелос Венизелос.
Проектобюджетът ще бъде внесен в парламента на 18 ноември, заяви министърът и добави, че основният финансов документ предлага мерки за стимулиране икономическия ръст.
Реформите са жизненоважни за страната, подчерта Венизелос.
По думите му гръцкият парламент и правителството трябва да работят бързо в съответствие с обстоятелства.
По-рано европейските лидери настояха новото коалиционно правителство да се ангажира писмено, че ще спази обещанията за бюджетни икономии и реформи преди да им отпуска нови заеми. Това условие се явява едно от основните в преговорите между Гърция и ЕС. В противен случай, по мнението на много от евролидерите, може да се стигне до изваждане на страната от еврозоната.
Лидерът на гръцката опозиция Антонис Самарас обаче заяви, че той не възнамерява да дава подобни гаранции.
ЕС и МФВ задържат отпускането на поредния 6-ти транш в размер на 8 милиарда евро на Атина, който трябваше да бъде „отблокиран” още през септември. По време на среща на върха на 27 октомври Гърция обеща да реализира дългосрочна програма, включваща жестоки мерки за икономии. Идеята на Георгиос Папандреу за провеждането на референдум във връзка с кредитната европрограма доведе до падане на кабинета и сформирането на коалиционно правителство, начело с бившия зам.-шеф на ЕЦБ Лукас Пападимос.
Венизелос призова парламентаристите да гласуват вот на доверие към новото правителство, което е подкрепяно от 3 от 5-те парламентарни партии с повече от 250 гласа е 300-местния парламент.
Гърция е длъжна да направи всички необходимо, за да остане в еврозоната, категоричен е финансовият министър.