Няколко чуждестранни издания посвещават кратки коментари на докладите, публикувани вчера от Европейската комисия за България и Румъния съгласно механизма за сътрудничество и оценка.
Европейското издание “ИЮобзървър” цитира пасажи от докладите за двете страни, съдържащи положителни оценки, но и оценки за неща, които трябва да се подобрят, предаде БТА.
ЕК заяви в сряда, че България и Румъния трябва да свършат още работа в борбата с корупцията и с организираната престъпност, посочва изданието. Сред положителните оценки в доклада за България е подобряването на българските съдилища и на прокурорските служби, но съдилищата трябва да показват по-убедителни резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност.
Румъния е похвалена за решението й да изключи политици, разследвани за измами, от съответната партия, но сега шест парламентаристи са с обвинения за корупция и все още са си в парламента, пише изданието.
С времето докладите и тяхното съдържание станаха по-рутинни, но те имат важни политически последици за надеждите на България и Румъния за присъединяване към Шенгенската безгранична зона. Двата въпроса не са свързани, но Холандия ги свързва, за да накара България и Румъния да свършат по-добра работа. Изданието припомня, че в коментар на холандския министър по европейските въпроси Бен Кнапер се казва, че Холандия иска да види два положителни последователни доклада, които да показват съществен и необратим напредък в борбата с корупцията и организираната престъпност.
Американският в. “Вашингтон таймс” акцентира върху коментара на финландския вътрешен министър Пейви Ресенен, че в докладите се отбелязва постигнат конкретен напредък и в двете страни, но в същото време както изглежда има пропуски и въпроси, които се нуждаят от по-значителни действия.
Тези доклади се наблюдават внимателно, защото се възприемат като “пълномощие” за готовността на двете страни да станат част от Шенген, отбелязва британският финансов в. “Файненшъл таймс”. Холандия вече наложи вето на това присъединяване, а холандският министър по европейските въпроси спомена за видим напредък и в двете страни, което е стъпка напред, но подчерта нуждата от свършването на още работа.
Докладът на ЕК не “беше онзи недвусмислен сигнал за отбой”, който щеше да помогне за промяната на твърдата позиция на Хага по въпроса за членството на България и Румъния в еврозоната.
Бариерите на ЕС за двете страни-членки на съюза Румъния и България остават спуснати, пише „Меркише Алгемайне Цайтунг”, цитиран от “Фокус”. Причината – Букурещ и София все още не са направили достатъчно, за да се преборят ефективно с корупцията и да установят независима съдебна система. Европейската комисия съобщи в новия си доклад относно прогреса на двете страни, че са извършени значителни стъпки, но все още има сериозни дефицити в тази насока.