Румънските инвеститори все по-често избират да си открият фирми в България, а миналата година броят на румънските компании, регистрирани в България, е нараснал с почти 50 процента, пише румънският информационен сайт Зиаре.
Румънците не са единствените, които се пренасочват към България – броят на фирмите, идващи от Гърция, е нараснал със 72 процента, достигайки 3781 фирми, отбелязва сайтът, цитиран от БТА.
Сред причините, които подтикват румънците да започнат бизнес в България, са плоският данък, нивото на ДДС и таванът на осигурителните вноски, смята Габриел Бириш, румънски адвокат, специализиран в данъчните въпроси.
„От фискална гледна точка те са много по-добре от нас, както по отношение на плоския данък, който в България е 10 процента, така и по отношение на ДДС, който е 20 процента, а още повече що се отнася до социалните осигуровки, които са 29 процента, с таван от 2000 лева“, казва адвокатът. На практика, независимо каква заплата трябва да дадеш на един българин, повече от 290 евро не плащаш за социални вноски – общо за служител и работодател, отбелязва Бириш.
„Имат много по-ефективна данъчна администрация от нашата и са я преструктурирали с проекти, финансирани от Световната банка“, добавя адвокатът.
За сравнение в Румъния плоският данък е 16 процента, а ставката на ДДС достигна 24 процента след повишаването й с 5 процентни пункта през лятото на 2010 г.
Националната агенция за приходите (НАП) констатира неотдавна, че засиленият интерес на фирмите от Гърция и Румъния се дължи най-вече на по-ниската данъчно-осигурителна тежест у нас.
Гръцка фирма пък предложи на свои служители фиктивно да се регистрират в България, за да им плаща по-ниски заплати.