На 3 май се отбелязва Световния ден на свободата на печата.В годишния си доклад за свободата в света през 2013 г. американската неправителствена организация Фридъм хаус написа за България: Корупцията и организираната престъпност остават сериозен проблем.

Журналисти продължаваха да бъдат обект на заплахи за насилие през 2012 г. Колата на криминалната репортерка Лидия Павлова, която беше обект на множество заплахи и атаки в миналото, беше подпалена през май. През юли кореспондентът във Варна на български вестник Спас Спасов получи заплашително съобщение, вероятно свързано с разследването му на строителен проект. Правителството не ограничава достъпа до интернет, отбелязва Фридъм Хаус.
През 1993 година Общото събрание на ООН обяви 3 май като Световен ден на свободата на печата (World Press Freedom Day). Това решение е резултат от Генералната конференция на ЮНЕСКО, която в резолюция от 1991 година „относно насърчаване на свободата на печата в света“ е признала, че свободната, плуралистична и независима преса е основен елемент на всяко демократично общество. Генералната конференция предаде на Общото събрание, изразено от държавите членки на ЮНЕСКО, желанието да обяви 3 май като „Световен ден на свободата на печата“. /БГНЕС