Безработицата – страхът на Европа

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
476

Лидери се притесняват от разпад на ЕС, ако не се намери изход от кризатаРедица водещи политици, икономисти, анализатори все по-често бият тревога, че бъдещето на европейската общност е заложено на карта.


И тази карта е растящата с бесни темпове безработица сред младежта в Европейския съюз, посочва Би Би Си.

Френският икономист Жак Атали (бивш съветник на покойния президент Франсоа Митеран) предупреди, че Европа е в сериозна опасност „да заспи дълбок сън”, в сериозна опасност „младите европейци да бъдат изключени от един променящ се свят”.

В подобен тон се изказа и самият държавен глава Франсоа Оланд. Според него омраза и гняв застрашават европейската идея, хората обръщат гръб на идеологията на Европейския съюз заради тежката икономическа криза.

Президентът на Европейската инвестиционна банка Вернер Хойер беше още по-конкретен: „Безработицата сред младежта е истинската заплаха за ЕС”.

Тези предупреждения вървят ръка за ръка и с уверения, че има прогрес в овладяването на кризата в еврозоната. Германският финансов министър Волфганг Шойбле посочва: „Мисля, че се справяме доста добре”. Но веднага прави уточнението, че е „нужна още много работа, за да се съхрани целостта на Общността”.

В тази ситуация проектите за справяне с проблема се редят един след друг. Консолидирането им трябва да се случи до срещата на върха на 28-ми юни. Това е срокът, който Европа си постави, за да приеме обща стратегия за справяне с безработицата.

Европейската комисия „задели” 6 милиарда евро за борба с безработицата сред младите европейци, която в държави като Гърция и Испания надхвърля 50%. По плана на ЕК с тези средства ще се финансира следната схема – всеки младеж, останал без работа за 6 месеца, ще получи курс на обучение за преквалификация или стажантска позиция.
От друга страна германското правителство подготвя серия от двустранни споразумения с Испания, Португалия и Гърция за финансиране на специализации на млади хора от тези държави в Германия, както и за нисколихвени кредити за малки компании.

Вдигане на нивото на заетостта сред младото население неизбежно ще се отрази на малкия и средния бизнес, пише Би Би Си. Тези компании определено ще имат нужда от подкрепа, тъй като те са гръбнакът на общоевропейската икономика (осигуряват 2/3 от всички работни места).

Особено що се отнася до компаниите в “закъсалите” страни. Фирма в Италия например трябва да плаща лихва с 2,5% по-висока в сравнение с конкурент в Германия. В Източна Европа пък взимането на кредит е изключително сложна задача за малките компании, а оттам развитието и растежът стават непостижими.

Обещанията на евролидерите определено не са достатъчни, за да спрат страховете на хората. И първата стъпка към връщането на доверието в институцията Европейски съюз е да се намери работа на младото поколение. Поколението, което трябва да изгради бъдещето на този Европейски съюз.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!