Ергенът – диагноза или стил на живот

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
731

Той е доста разпространено явление в наше време. Днес, когато неговият волен живот няма как да се превърне

в тема на фанатизирано партийно събрание, можеш да го срещнеш на всяка крачка.
…38-годишният Венцислав се обърнал към психолог, оплаквайки се от трудностите, които го сполетявали при всеки опит за общуване с жена. Това му пречело да създава познанства и всичките му контакти се свеждали до кратки реплики на служебни теми. Личният живот на Венци от самото начало тръгнал зле, макар че външността му подсказвала друго – природата го била надарила с хубост и чар.

Още в университета той се запознал със симпатично момиче, с което по-късно решили да се оженят. Съвсем неочаквано обаче приятелката му се омъжила за техен състудент, при това малко преди датата на планираната сватба. Ударът бил толкова жесток, че оттогава при запознанство с жена Венци изпитвал подсъзнателен страх да не бъде отблъснат. Нищо чудно, че така и не се решил да създаде семейство…

Не всички ергени обаче са стеснителни хора, преживели нещастна любов. Много от тях се отличават с напълно светски маниери, умение да общуват с жените и остроумие – за тях казват, че са душата на компанията.

И все пак има нещо неуловимо в поведението на всички ергени, нещо, което ги обединява – някаква особена философия, стил на живот. И тази философия възниква по силата на някои обстоятелства и личностни черти. Психолозите смятат, че към ергенски живот предразполагат:

– ниската самооценка, моделираща сценария на “неудачника”. В детството си тези хора на практика никога не са били хвалени, освен когато го “заслужавали” – с носене на шестици, миене на чиниите и други такива. През останалото време те са били в тежест на някого;

– прекомерната привързаност към майката и зависимостта от нея. В този случай самата мисъл за женитба подсъзнателно се възприема като измяна;

– негативния опит от личния или семейния живот и свързан с това страх пред бъдещето;

-. продължителната липса на партньор;

– непрекъснатата смяна на партньорите;

– повишената съсредоточеност върху самия себе си, неумението за съобразяване с другите хора.

Ако попаднете на убеден ерген, който обаче би искал да промени това положение с ваша помощ, опитайте се да си отговорите на въпроса какво го е накарало да живее толкова дълго сам. Ако се наложи, консултирайте се с психолог. Важното е да изясните спецификата на самотата на вашия познат. Ако тя е принудителна, причинена от някакви вътрешни проблеми, то прогнозата е напълно благоприятна – с това ще можете да се справите.

Съвсем друго нещо обаче е самотата, предизвикана от вътрешна пустота, от емоционална студенина. В този случай всички ваши опити да доближите заинтригувалия ви господин ще бъдат обречени на провал, тъй като неговата изолираност е част от личността му, при това основната. Ето защо за взаиморазбиране между двама ви и дума не може да става.

На този тип ергени повече подхожда думата “диагноза”, а не понятието стил на живот. Тяхна специфична черта е, че не са способни да установят емоционален контакт и затова сменят партньорките си като носни кърпи. Като това е само смяна на декора, зад който има единствено равнодушие и апатия.

Както виждате, ерген с ергена не си приличат, затова добре си отваряйте очите!

blitz.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!