Снимка: Getty Images/Guliver
Окончателното скъсване на Великобритания с Европейския съюз вече почнаха да създават проблеми. В Югоизточна Англия, където са основните пристанища за фериботните линии и терминалите на тунала, свързващи Острова с Европа, се образуваха километрични опашки от тирове. Причината е съвет на британските власти към големите търговски вериги да се запасят с храни, тъй като след Нова година може да има сериозни нарушения на доставките заради Brexit (Брекзит), пише в. “24 часа”.
Според някои оценки, заради това може да се чака поскъпване на основни хранителни продукти между 10 и 15%! Има и опасност дори да бъде договорено търговско споразумение между ЕС и Великобритания пак да има дълги опашки с камиони за доставки, защото ще се увеличи бюрокрацията т.е. попълването на много нови документи и допълнителни проверки.
Главният полицейски инспектор на графство Кент Алън Пъгзли предупреди, че забавянето за преминаване през Ламанша може да стигне до два дни, а смущенията в трафика да са между 3 и 6 месеца. Някои фирми започнаха да тестват нова схема за прехвърляне на стоки без придружител с фериботните връзки, за да заобиколят задръстванията. Те разчитат на европейски партньори да натоварят контейнерите на корабите на френските пристанища и техните камиони да ги посрещнат на английските, за да избегнат преминаване на границата с камиони. Британските власти организират и експресна процедура за пропускане на 70-100 тира дневно, които карат бързоразвалящи се стоки като морски храни и пресни меса. Засега няма яснота ще има ли договорка за търговско споразумение между ЕС и Великобритания.
Официално се знае, че преговорите ще продължат, макар че реално всякакви предварителни крайни срокове изтекоха. Засега обаче неофициално Лондон не е доволен от предлаганото от ЕС, докато британската опозиция се гневи, че премиерът на страната Борис Джонсън не води правилно разговорите. Междувременно Джонсън свика министрите си в Лондон, за да ги информира за разговора си с Урсула фон дер Лайен и да обсъдят как да продължат. Разкрито бе, че се обсъжда спасителен пакет от около 10 млрд. лири за сектори, които ще бъдат най-сериозно засегнати от липсата на търговска сделка като риболов, химическа и автомобилна промишленост.
“Обединеното кралство не може да бъде заключено в регулаторната орбита на ЕС и очевидно трябва да си върнем контрола върху риболова. Това са спорните въпроси и според мен е много ясно какво иска Великобритания”, заяви Джонсън. Той е уверен, че Великобритания е подготвена да продължи и без ЕС.
© Actualno.com