Глобален недостиг на чипове заплашва производството на техника

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
186

Производителите на автомобили и електронни устройства от телевизори до смартфони се боят от глобален недостиг на чипове, който причинява производствени закъснения. Потребителското търсене се връща към нивата отпреди кризата с коронавируса.

За това има няколко причини, твърдят ръководители на индустрията и анализатори, сред тях – закупени големи количества от санкционирания от САЩ китайски технологичен гигант „Хуауей“, пожар в завод за чипове в Япония, блокажите заради коронавируса в Югоизточна Азия и стачка във Франция.

Основното обаче е, че няма достатъчно инвестиции в заводи за производство, собственост предимно на азиатски фирми. Това означава, че на тях им е трудно увеличат производството, а търсенето на 5G телефони, лаптопи и автомобили се е повишило по-бързо от очакваното.

„Изпитваме недостиг на компоненти за цялата електронна индустрия“, каза Дони Джан, главен изпълнителен директор на базираната в Шънжън компания за доставки Sand and Wave. Той заяви, че се сблъсква със закъснения при получаването на микроконтролер – ключов за интелигентните слушалки, по които работи, елемент. „Първоначално планирахме да завършим производството за един месец, но сега изглежда, че ще трябва да го направим след два.“

Източник от японски доставчик на електронни компоненти заяви, че вижда недостиг на WiFi и Bluetooth чипове и очаква закъснения от повече от 10 седмици.

Автомобилната индустрия в Китай, която съобщи за проблема по-рано този месец, очаква производството на някои китайски производители на автомобили да бъде засегнато през първото тримесечие на следващата година според висш служител на индустриалната асоциация.

Увеличаващо се търсене

Потребителското търсене в Китай, особено за автомобили, се възстанови неочаквано бързо от коронавирусната криза, а поръчките за продукти като лаптопи и мобилни телефони в региони, които все още се борят с пандемични ограничения, като Европа и САЩ, също се повишиха.

„Тъй като (тези продукти) се конкурират за едни и същи фабрични ресурси, недостигът е във всички тези сектори, както и в други. Те са само най-очевидните в момента“, каза Кевин Андерсън, старши анализатор в Omdia.

Холандският доставчик на автомобилни чипове NXP Semiconductors съобщи на клиентите си, че трябва да повиши цените на всички продукти поради „значително увеличение“ на разходите за материали и „сериозен недостиг“ на чипове, предаде „Ройтерс“ този месец.

„Бизнесът се възстанови много по-бързо, отколкото очаквахме, заяви изпълнителният директор на NXP Курт Сивърс в интервю за германския бизнес всекидневник Handelsblatt на 11 декември. Много клиенти поръчаха твърде късно.“

Други краткосрочни причини за недостига на чипове включват натрупаните запаси от телекомуникационния гигант „Хуауей“ преди средата на септември, когато доставчиците му трябваше да се съобразят със санкциите на САЩ, заяви анализаторът на CICC Хуанг Лепинг.

Производителите на електроника, включително Panasonic и Yamahа, също предупреждават, че са изправени пред известен недостиг на чипове, което забавя производството на аудиооборудване и видеокамери, след като огромен пожар през октомври повреди завод за чипове, собственост на Asahi Kasei Microdevices Corp (AKM), подразделение на Asahi Kasei Corp, в Южна Япония.

Появиха се опасения и заради стачките във Франция на производителя на чипове STMicroelectronics.

Ерик Потард, лидер на обединението CFDT в групата, каза, че стачката е довела до спад в активността с около 8%. STMicro обаче заяви, че няма влияние върху производството.
dariknews.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!