Пандемията в развитие: Мерките се затягат

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
304

Пандемията в развитие: Мерките се затягат
Във Великобритания от днес започва имунизация с одобрената в края на миналата година ваксина на компанията „АстраЗенека“, разработена съвместно с Оксфордския университет.

Програмата за масово ваксиниране започна още в средата на декември след като британският регулаторен орган за лекарствата одобри продукта на „Пфайзер“ и „Бионтех“, но по-големи надежди се възлагат на ваксината на „АстраЗенека“., защото тя е по-евтина, по-лесна за съхраняване и за транспортиране.

По време на интервю за Би Би Си премиерът Борис Джонсън заяви, че 530 000 дози от ваксината на „АстраЗенека“ вече са доставени в болници и здравни центрове.

По данни на националното здравеопазване до момента има оборудвани най-малко 700 здравни пункта за ваксиниране, като още стотици ще бъдат разкрити през следващите седмици.

Ваксинирането става чрез инжектиране на две дози в разстояние на около 12 седмици.

Междувременно здравните експерти предупредиха, че хората, които вече са получили първата доза от ваксината на „Пфайзер“ и „Бионтех“ би трябвало да си направят втората доза със същия продукт.

Но вероятно заради леко уклончивия начин на изразяване, някои вероятно сметнаха думите им просто като препоръка и точно по този повод около прилагането на ваксината възникна нещо като скандал, защото американският „Ню Йорк таймс“ публикува статия, в която се казва, че британското правителство позволява смесване на две ваксини срещу Covid-19.

Между другото американците сигурно имат известно основание за това си твърдение, защото в първата информация от общественото здравеопазване в Англия се казва: „Експертите не препоръчват смесване на ваксините, но в изключително краен и рядък случай, ако същата ваксина не е в наличност или не е известно от каква ваксина е била първата доза, то е по-добре пациентът да получи втора доза от друга ваксина, отколкото да не получи изобщо“.

Редакторът на британския „Бритиш медикъл джърнъл“ Фиона Годли обаче веднага поиска от „Ню Йорк таймс“ да поправи статията, че не става дума за препоръка. Годли написа писмо до американския вестник, в което се казва, че изведеното в заглавието твърдение, че британците позволяват смесването на ваксини е „сериозно подвеждащо“.

Както и да е, програмата с ваксинирането с продукта на „АстраЗенека“ тръгва от понеделник и британците са много развълнувани, защото това все пак е местна ваксина, която освен че е по-евтина, може да се съхранява в нормален хладилник и не изисква съхранение при минус 70 градуса, какъвто е случая с „Пфайзер-Бионтех“.

Все още обаче има неяснота след колко време трябва да се инжектира втората доза, което важи и за двете налични ваксини, защото първоначалната информация бе, че това трябва да стане след 3 седмици. 41 британски депутати дори писаха на премиера този въпрос да бъде изяснен.

Борис Джонсън пък не пропусна да се похвали, че масовото ваксиниране протича много успешно, че около 1 милион британци вече са получили първата доза – повече отколкото в цяла Европа. Великобритания все пак започна масовото ваксиниране на 8 декември, а ЕС едва на 27 декември.

Здравните съветници на правителството междувременно защитиха решението за удължаване на срока за поставяне на втората доза до 12 седмици, защото е много по-добре колкото се може повече хора да получат по-рано първата доза.

В същото време положението с пандемията никак не изглежда добре. Шесто денонощие поред броят на заразените е над 50 000. Най-критично е положението в Лондон и Югоизточна Англия, където върлува новият щам на вируса, който се разпространява по-бързо, но вече и в други части не само на Англия, но и в Шотландия и Уелс има регистрирани случаи.

Борис Джонсън заяви, че с оглед на кризата не изключва още по-голямо затягане на мерките. Това означава, че райони в по-ниска степен на местна карантина ще преминат в по-висока.

В момента има четири степени на местна карантина, като най-висока е твърде подобна на пълен локдаун. Премиерът обаче намекна, че може да бъде учредена и пета степен на местна карантина. Мнозина се питат какво означава това.

Големият проблем обаче около всички тези степени, карантини и ограничения е какво ще се случи с училищата, които функционираха преди коледната ваканция. За правителството образованието е приоритет и то не иска процесът на обучение да бъде нарушаван, въпреки че има данни за разпространяване на заразата и сред младите хора.

От днес трябва да бъдат подновени занятията в основните училища, но правителството отстъпи на натиска това да не стане в Лондон и части на Югоизточна Англия по вече споменатите причини.

Премиерът Борис Джонсън обаче призова родителите в онези райони, където училищата ще бъдат отворени, да изпратят децата си. Има сведения, че в някои райони няма да се съобразят с инструкциите на правителството и ще преминат към онлайн обучение.

Профсъюзите настояват всички училища да бъдат затворени от днес поне за две седмици.

По принцип се очаква учениците, които са последна година в средното образование да тръгнат на занятия на 11 януари, за да могат да бъдат максимално подготвени за матурите в края на учебната година.

Останалите класове няма да тръгнат на училище по-рано от 18 януари. Подобно е положението и в колежите и университетите.

Американското правителство обмисля да постави на някои от гражданите половината от необходимата доза от ваксината на компанията “Модерна” срещу Covid-19. Целта е ускоряването на имунизациите, съобщава Ройтерс.

Пред телевизия Си Би Ес д-р Монсеф Слауи, който ръководи федералната ваксинационна програма, заяви, че официални представители вече водят разговори с “Модерна” и Агенцията по храните и лекарствата относно идеята. Слауи обясни, че поставянето на половин доза на хора във възрастовата група 18-55 години ще предизвика същия имунен отговор, както и пълното количество. Така с наличните дози от препарата ще могат да бъдат имунизирани два пъти повече граждани.

За момента от федералната агенция и от фирмата производител на ваксините не коментират изказването.

Обмислят затягане на мерките в редица страни, заради увеличен брой на новозаразени:

Германия вероятно ще удължи срока на карантинните мерки след 10 януари, за да възпре разпространението на коронавируса, предаде Ройтерс, като цитира изявления на политици.

Равнището на предаване на коронавируса остава високо и подлага на голямо натоварване болниците и здравните работници. Очаква се канцлерката Ангела Меркел и регионални лидери да се споразумеят за удължаването на среща във вторник. Все още не се знае докога ще бъдат удължени ограниченията.

“Цифрите все още са прекалено високи, така че ще трябва да удължим ограниченията”, заяви здравният министър Йенс Шпан снощи в интервю за телевизия Ер Те Ел. Необходимо е трайно намаляване на темпото на предаване на болестта, подчерта той, като добави, че “това е по-добре от отслабване на мерките прекалено рано и след това, може би само след няколко седмици, да се изправим пред нови и трудни въпроси”.

Германия наложи по-строги ограничителни мерки преди Коледа, включително затваряне на ресторанти и повечето магазини. Въпреки това броят на заразените продължи да нараства и в някои дни броят на починалите надхвърляше 1000 души, припомня Ройтерс.

Темпото на заразяване за седмица достига 140 на 100 000 души – далеч над равнището от 50 на 100 000, което политиците приеха като безопасно за отслабване на ограниченията.

Предвид разпространението на новия по-заразен вариант на коронавируса някои политици призовават ограниченията да бъдат отменени едва след като тази цифра достигна 25 на 100 000.

В Испания заради нов скок на заразените с Covid-19 се затягат ограниченията в Андалусия, Мадрид и Арагон. Епидемиолозите в страната се опасяват от трета вълна, въпреки че процесът на ваксинация продължава.

Налице са и драстични нарушения на забраните, като партито в индустриален склад в Барселона, продължило почти 40 часа и довело да арестуването на организаторите му.

От днес влизат в сила ограничения в 18 здравни области в Мадрид и пет общини в региона. На повече от половин милион граждани ще бъде забранено да излизат от домовете си освен по основателни причини. Така общият брой на ограничените здравни области вече е 28, след като на 10 от тях бяха удължени мерките с още една седмица.

Решението бе съобщено от регионалният министър на здравеопазването Енрике Руис Ескудеро, който поиска полицията стриктно да следи за спазването на мерките. Според него е твърде рано да се говори за трета вълна, но е притеснително, че вече има регистрирани 9 случая на британския щам на вируса в региона и още 30 други се проучват.

В Андалусия местното правителство поиска затварянето на периметъра на осем общини в Кампо де Гибралтар. Местният съветник по здравеопазването Елиас Бендодо поиска централното правителство да засили здравния контрол, за да предотврати навлизането на новия щам на Сovid-19 през Гибралтар в Андалусия, която вече има седем случая.

Арагон пък от днес се връща към ниво 3 на тревога, което включва забрана за напускане на провинцията .

Влошава се ситуацията и в Кастилия и Леон, където вече има 220 активни огнища.

Според последните данни на Министерството на здравеопазването, Балеарските острови имат най-висок процент на инфекции в Испания – 530 случая на 100 000 жители.

Япония обмисля обявяването на извънредно положение в Токио и още три съседни префектури през тази седмица заради пандемията от коронавирус, съобщава Ройтерс като се позовава на местна телевизия. По-рано местните власти поискаха въвеждането на мярката, но до момента премиерът Йошихиде Суга се въздържа от обявяването й, заради потенциалните вреди за икономиката, отбелязва агенцията.

Като временно решение, ресторантите и караоке баровете в района на Токио бяха помолени да затварят в 20 часа, а заведенията, в които се сервира алкохол – в 19.

Японските власти разчитат предимно на доброволни действия и ограничения в пътуването, отколкото на твърди мерки.

Ако бъде въведено извънредно положение обаче, това ще бъде вторият път, когато властите прилагат подобно ограничение в части от Япония. Първият път беше през пролетта на миналата година.

Новата мутация на коронавирус, която се появи във Великобритания, достигна до Гърция, съобщава телевизионният канал Skai.

Шест пътници от Великобритания, които са пристигнали в Гърция за Коледа, са дали положителни проби на бързи тестове. Специални молекулярни тестове и анализи, продължили поне три дни, показали, че четирима от тях са носители на новия вирусен щам, съобщи телевизионният канал. Всички те остават под охрана в карантинен хотел.

След десет дни, когато карантината им изтече, те ще бъдат отново тестваи, след което ще се реши дали ще бъдат освободени от карантината или не, съобщава Skai.

Всички пътници в този полет са под епидемиологично наблюдение.

Гърция е изцяло затворена от днес, с цел да се намали броят на заразените от коронавирус в южната ни съседка. Хората от днес могат да излизат навън само след изпращане на смс. Той важи за два часа. Местните имат право на неограничен брой смс-и.

Въпреки това хората могат да излизат само, за да отидат на работа, за да пазаруват или по здравословни причини. В страната работят единствено хранителните магазини и аптеките.

От днес Гърция започна и ударна фаза на ваксинация. Ще бъдат ваксинирани средно по 5000 души на ден. До момента са ваксинирани 4000 души.

Санкт Петербург оглавява ежедневната статистика за броя на откритите нови случаи на коронавирусна инфекция в Русия, което се случва за първи път от началото на пандемията. Това съобщават от щаба за борба с коронавируса в страната.

В града са регистрирани 3657 нови случая на COVID-19, докато в Москва са отчетени откривани 3591 случая на COVID-19, най-малко от 8 октомври насам.
novinite.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!