ЕС и Великобритания са запазили четири пъти повече ваксини, отколкото се нуждаят, а Южна Африка няма нито една, коментира Сирил Рамафоса
Снимка: Архив Ройтерс
Докато Европейският съюз и Великобритания полагат неистови усилия, за да гарантират заявените количества ваксини, по-бедните държави се чувстват онеправдани, пише в коментар Politico.
Европейското издание цитира президента на Южна Африка Сирил Рамафоса, който посочи по време на форума в Давос, че богатите държави са запазили четири пъти повече ваксини, отколкото е нужно на населението им, и призова те да споделят част от това количество – заявено, но неизползвано на този етап.
Няма да се справим, ако една държава ваксинира населението си, а друга – не, посочи още Рамафоса. „Трябва да действаме заедно, за да се преборим с вируса“, допълни той, цитиран от Ройтерс.
Южна Африка е сред тежко засегнатите от вируса страни. Тя съобщи и за мутация на вируса, за която се смята, че е с висока заразяемост.
Досега ЕС и Великобритания са получили 15 млн. дози ваксини, а Южна Африка – нито една, посочва още Politico. Очаква се механизмът за справедливо разпределение на ваксините COVAX да заработи през февруари, или два месеца след старта на ваксинирането във Великобритания.
И въпреки че са си осигурили големи количества ваксини, европейците се притесняват за доставките. По тази причина и до дни ще бъде наложен контрол на износа на препаратите, произведени в рамките на общността за трети страни.
От Европейската комисия (ЕК) поясниха, че по отношение на ваксините общността е действала като инвеститор – подбрала е производители и е подпомогнала с милиарди разработката на ваксините. По тази причина и очаква компаниите да изпълнят своите ангажименти.
Брюксел договори 2,3 млрд. дози ваксини от различни производители за нуждите на европейците. На този етап одобрени са продуктите на две компании – Pfizer/BioNTech и Moderna. До дни се чака разрешението и за ваксината на AstraZeneca, разработена съвместно с Оксфордския университет.
Решението за механизъм, който да контролира износа на ваксини от ЕС, беше критикувано и от Лондон. „Протекционизмът не е вярното решение по средата на пандемия“, коментира здравният министър на страната Мат Ханкок по време на дискусия.
Великобритания няма опасения за доставките на AstraZeneca, но именно покрай тази компания в ЕС се породиха съмнения, че произведени за общността ваксини се изнасят към трети страни. В Лондон пък се притесняват, че няма да имат достатъчно ваксини на Pfizer/BioNTech, които се произвеждат в завод в Белгия.
В Южна Африка наричат това нов глобален Апартейд, коментира директорът на Програмата на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS) Уини Бянима в Лондон. Тя коментира, че не става въпрос само за разпределянето на ваксините, а и за тяхното производство. Фармацевтичните гиганти запазват своя монопол и ограничават производството, убедена е Бянима.
Ханкок обаче я репликира, че всяко правителство има задължението и първата задача да осигури ваксини преди всичко на своите граждани.
По статията работиха: Деляна Петкова, редактор Десислава Попова
investor.bg