Обединеното кралство обвини високопоставени политици в ЕС, че нанасят вреда на ваксинационната кампания на блока, като правят „подвеждащи“ изказвания за вакнината на Оксфордския университет и „Астра Зенека“, предаде „Блумбърг“.
Според транспортния министър Грант Шапс британците, приели предложената им ваксина, са намалели, след като Евросъюзът постави данните за продукта на „Астра Зенека“ под въпрос. „Блумбърг“ отбелязва, че коментарът е недвусмислено насочен срещу френския президент Еманюел Макрон, казал, че ваксината е „почни неефективна“ за хората над 65 години. По-късно Париж премахна горната възрастова граница за употребата ѝ.
Намесата му рискува да разгорещи и без това напрегнатия дебат за ваксинния национализъм във влошаващата се обстановка на отношенията между ЕС и Великобритания след Брекзит. Напускането на Великобритания е отделна тема, която нагнетява обстановката, тъй като продължават споровете за търговските правила.
Седмици наред в ЕС имаше ограничения за употребата на тази ваксина, след като Европейската агенция по лекарствата я одобри. Причина бе липсата на достатъчно данни за ефективността ѝ за по-възрастните групи, тъй като нямаше достатъчно данни от клинични изпитвания.
Това се промени след нова информация от британската ваксинационна кампания (там няма подобни забрани) и започна отпадане на ограниченията.
Спорна тема от месеци
В понеделник Лондон изрази недоумението си, след като председателят на Европейския съвет Шарл Мишел обвини страната, че е забранила износа на ваксини против коронавирус. Високопоставен евродипломат в Лондон бе извикан на спешна среща.
Вчера министър Шапс допусна, че Мишел „просто се е объркал“. Според него обаче, макар заблуждаващите изказвания да са в миналото, те са „навредили на броя на хората и на приемането на някои от ваксините, а мисля, че това е голямо нещастие“.
„Фактите не лъжат“, написа вчера Мишел. „Великобритания и САЩ наложиха забрана за износа на ваксини или компоненти за ваксини, произведени на територията им.“ Външният министър Доминик Рааб нарече това „лъжа“, а по-късно Мишел обясни в „Туитър“, че се „радва, ако британската реакция доведе до повече прозрачност и увеличи износа към ЕС и трети страни“.
Ваксините са спорна тема с Великобритания, откакто „Астра Зенека“ обяви забавяне на доставките за ЕС, а се оказа, че два от четири завода, от които трябва да дойдат дози според сделка с ЕС, са във Великобритания. Компанията обясни, че Лондон е сключил своя договор по-рано.
През януари ЕС за кратко заплашваше Великобритания с установяване на контрол на притока ваксини в Северна Ирландия (и така във Великобритания) с клауза в споразумението за Брекзит. Това бе една от най-спорните теми в сделката за „развода“ – как да се избегне връщането на митнически проверки на остров Ирландия, когато там минава външната граница на ЕС.