Новите пари: Алергията която създаде милиардер за 3 млрд. долара

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
177

Бизнесът на 27-годишния Джони Буфархат се оказа изключително подходящ за пандемичния начин на живот, създавайки поредния милиардер милениъл

Снимка: Bloomberg L.P.

На Джони Буфархат му писна. Рядка алергична реакция през 2015 г. го оставя с проблемна имунна система, карайки го да копнее за контакти на живо докато стои затворен вкъщи, принуден да се пази.

„Беше толкова лошо в продължение на години, че почти не можех да излизам“, коментира 27-годишният Буфарат в блог пост от юни 2020 г. „Исках да посещаам събития. Исках да се срещам с хора“, разказва той.

Всичко това го довежда до 2019 г., когато започва да пише код от кухнята на апартамента си в Лондон за създаване на платформа за онлайн събития, която впоследствие се превръща в Hopin Ltd. Този месец стартъпът набра 450 млн. долара от инвеститори и достигна оценка от 7,8 млрд. долара. На този етап делът на Буфарат се оценява на 3,2 млрд. долара. Това го превръща и в един от най-младите милиардери, изградили състоянието си сами, показва Bloomberg Billionaires Index.

Новите технологии и все по-лесното набиране на рисков капитал създават все по-голям брой нови милиардери, отколкото когато и да е било преди и то във все по-млада възраст.

Ясна визия

Hopin има едва шестима служители в началото на 2020 г., а сега разполага с персонал от над 800 човека. Фирмата ускори растежа си през тази година чрез придобивания, включително и на компаниите за видео технологии StreamYard, Streamable и Jamm. През юни базираната в Лондон фирма обяви и покупката на Boomset, платформа за управление на събития.

Визията на Буфарат за Hopin е била ясна за ранните му привърженици.

Той има „невероятна страст“ за бизнес, казва Том Уилсън, партньор във фирмата за рисков капитал Seedcamp, която води инвестиционен кръг за Hopin през 2019 г.

Буфарат – който е главен изпълнителен директор на Hopin, е роден в Австралия от родители с ливански и арменски произход, но като юноша се мести във Великобритания. Има висше образование по инженерство и управление от Университета в Манчестър, където разработва приложение за студенти за намиране на промоции.

В края на 2019 г. самоукият програмист представи ранна версия на Hopin, която позволява на потребителите да посещават отделни сесии по време на големи събития с други участници чрез автоматизирани видео срещи. Буфархат първоначално планира да пусне платформата през септември 2020 г., но пандемията го принуждава да ускори графика с шест месеца.

Младите милиардери

„Джони го осъзна дълго преди пандемията“, коментира Пар-Йорген Парсон, партньор в компанията за рисков капитал Northzone, сериен инвеститор на Hopin. „Тогава всички аргументи и пазара сочиха упорито към това, което той вече беше помислил“, допълни той.

Буфархат е поредният милениъл (член на Поколението Y – родените от средата на 80-те до началото на новото хилядолетие, бел. ред.), станал милиардер благодарение на собствените си усилия на фона на бума в технологичния сектор и интереса към SPAC-компаниите.

Братята Колисън – 32-годишният Патрик и 31-годишният Джон – струват по 11,4 млрд. всеки благодарение на фирмата си за онлайн плащания Stripe, показва индексът за най-богатите на Bloomberg. Николай Стороновски – 37-годишният основател на Revolut, притежава състояние на стойност 6,7 млрд. долара. Отказалият се от Университета в Станфорд 26-годишен Остин Ръсел стана милиардер миналата година, след като бизнесът му за автоматично управление на коли  Luminar Technologies излезе на пазара. В момента има 19 души под 40 г. сред най-богатите 500 в света, показва още индексът.

Буфархат, който сега живее в Испания, е продал акции за около 130 млн. паунда (180 млн. долара) от юли 2020 г. до март 2021 г.,  оставяйки с грубо 40% от Hopin, показват данни, събрани от Bloomberg.

Въпреки че Hopin е регистрирана в Лондон, няма седалище никъде. В блог Буфархат заяви, че иска да запази напълно дистанционния модел на работа. Той също така залага, че светът няма да се върне към начина си на работа отпреди пандемията.

„Бъдещето ни ще бъде такова, че хората да могат да вземат участие в нещата, които са важни за тях – където и да са те“, посочи той. „С други думи, това е бъдеще в съответствие с първоначалната визия на Hopin“, казва той.

По статията работиха: Елена Илиева, редактор Бойчо Попов
Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!