Снимка: Rawpixel
Един от най-великите шахматисти в историята Гари Каспаров се изправя срещу „Дийп Блу“, изкуствен интелект, създаден от Ай Би Ем, в историческа среща, провела се през май 1997 г. Изходът от срещата е известен – машината триумфира, известявайки началото на епохата на алгоритмите. По-малко известно е, че „Дийп Блу“ притежава нещо повече от сурова изчислителна мощ, за да извоюва победа, алгоритъмът изучава не само шахматиста Каспаров, но и човека Каспаров. По време на решаващия мач машината нарочно се бави и чака последния възможен момент, като същевременно улавя тактиката на Каспаров и го подвежда да смята, че има надмощие до момента, в който блокира всяка негова възможност за победа.
Често сме склонни да смятаме, че сблъсъкът на човека с технологиите изглежда по сходен начин. Но всъщност алгоритъмът е просто поредица от логически инструкции как стъпка по стъпка да бъде изпълнена дадена задача.
Технологиите не са безлични, те се управляват от хора, които най-често се стремят да максимизират резултатите за сметка на вложените усилия и средства. Това води до редица трансформации като тъй нар. „гиг икономика“ – хора биват наемани еднократно за извършване на краткосрочен ангажимент.
Повече за този аспект на дигитализацията и за ерозиращия характер на платформената икономика – чуйте разговора с Мария Иванчева, социолог и антрополог, изследовател на обществените и образователни неравенства и преподавателка в университета Стратклайд в Глазгоу, Шотландия.
bnr.bg