Лондон. Броят на българите и румънците, работещи
във Великобритания, се е понижил от както ограниченията срещу гражданите на тези страни са били напълно вдигната през януари, според Службата за национална статистика на страната, пише The Guardian.
Първите официални цифри на румънци и българи в работната сила на Великобритания подкопават прогнозите, че стотици хиляди ще залеят страната. Един бивш евродепутат на UKIP дори твърдеше, че 1.5 милиона ще дойдат да търсят работа.
Броят им е дори е спаднал с 3000 души; в сравнение със същия период през 2013 г. обаче броят им се е увеличил с 19 000.
Между януари и март 2013 г. във Великобритания са работели 72 000 румънци и 40 000 българи, или общо 112 000, в последното тримесечие това число се увеличи до 144 000. От по-голямо значение обаче е броят на румънските и българските граждани, след като се изключат родените в двете страни британски граждани – техният брой за последното тримесечие е 125 000, a за периода между януари и март 2014 – 122 000.
На 1 януари българите и румънците получиха право да работят във Великобритания и още няколко държави членки наравно с другите граждани на ЕС. Британското правителството не посочи колко новопристигнали очаква в резултат на премахването на ограниченията за румънци и българи, но значителното увеличение идва точно преди падането на забраната.
Британски политици спекулираха с много по-високи цифри, а депутат от „Партията за независимостта на Обединеното кралство“ – UKIP, изрази мнение, че милион и половина работници ще дойдат от двете страни.
Причината за спада най-вероятно се дължи на предпочитанието на българите и румънците да работят в други европейски държави, например Германия, вместо да отиват във Великобритания.
Данните сочат, че в работната сила на Великобритания има 2.7 милиона чужденци, приблизително 10% от всички заети. Общият брой чужденци се е увеличил със 74 000 души, като по-голямата част от тях идват от Източна Европа.
Очаква се краткотрайната заетост за българи и румънци да спадне след приключването на програма за заетост в областта на земеделието. През минали години в земеделието са работели 60 000 души.
UKIP игнорира спада на броя на българите и румънците. „Увеличението с 292 000 чуждестранни работници през последната години сочи, че имиграционната политика на коалицията е пълен провал“, написа лидерът на партията Найджъл Фараж в Twitter.
Бившият министър на имиграцията Барбара Роше заяви, че „съдейки по днешните данни, ще ни трябват още 90 години, докато стигнем до броя имигранти, с които ни плашеше Фараж в кампанията си“.
През ноември министърът на имиграцията Марк Харпър заяви, че няма да има масова миграция на българи и румънци след падането на ограниченията така, както това се случи с поляците през 2004 г. Изследване на Би Би Си, проведено през април, сочи, че българите и румънците предпочитат да работят в Италия и Германия, а не във Великобритания.
Междувременно, Найджъл Фараж се оплака в интервю за ДПА, че срещу партията му преднамерено се води кампания за дискредитиране.
„Системата се бори срещу самото ни съществуване, няма равнопоставеност при критикуването. Ние сме нарочени и някои хора казват лоши неща за нас и се правят опити това да се внуши като представително за цялата партия, но нещата очевидно не стоят така“, заяви британецът, чиято партия се очаква да получи внушителна подкрепа на европейските избори във Великобритания.
Фараж отхвърли обвиненията в расизъм и подчерта, че хората не подкрепят партията му, за да протестират, а защото са съгласни с позициите на партията за лошите последици от европейската интеграция, една от които е липсата на контрол върху имиграцията.
standartnews.com