Коронавирусът губи 90% от способността да заразява в рамките на 5 минути, след като попадне във въздуха, показва първото в света симулиране какво се случва с COVID-19, когато заразен издиша.
Новината за изследването публикува лондонският „Гардиън“ с коментар, че данните най-вероятно показват колко е важно да се поддържа дистанция и да се носят маски за ограничаване на заразяването. Честото проветряване, което се препоръчва, вероятно има по-малък ефект.
В досегашни опити се твърдеше, че коронавирусът остава заразен във въздуха до 3 часа. Но при тях се използва разпръскването му в затворени контейнери с изкуствено създавана циркулация, което не възпроизвежда добре какво се случва при изкашляне или кихане.
В Университета на Бристъл учените са създали специален апарат, благодарение на който успяват да държат във въздуха частици с вирус в рамките на 5 секунди до 20 минути, докато контролират температура, влажност, ултравиолетово лъчение и др. Това според тях е много точна симулация на издишван въздух.
В публикацията си, която тепърва трябва да бъде прегледана от техни колеги, учените обясняват, че в сух въздух (под 50% влажност, какъвто е в офисите например) вирусът губи половината си способност да заразява в рамките на 10 секунди, след което отслабването му продължава по-бавно и плавно. При 90% влажност (баня или сауна с пара) 52% от частиците оставали заразни 5 минути след издишането, а след 20 минути този дял намалявал до 10%.
Температурата няма значение. Ефектът е същият при три от познатите варианти на Sars-CoV-2, скоро започват тестове с Омикрон вариант.
dnevnik.bg