Лондон. Изследователи от Оксфордския
университет са създали „умни“ очила, които помагат на хора с увредено зрение да се ориентират и да избягват препятствия, пише The Telegraph. Устройството се състои от видеокамера, монтирана на рамката и компонент за компютърна обработка на данни, който е достатъчно малък, за да се събере в джоб. Изображения на намиращи се в близост хора и препятствия, като маси, столове и бордюри, се обработват от специален софтуер и се прожектират на прозрачни електронни екрани, намиращи се на мястото, където обичайно са стъклата.
Очилата не могат да заместят липсата на зрение, а помагат със създаването на усещане за пространството, казват учените. Д-р Стивън Хикс, който ръководи проекта, посочва, че устройството ще позволи на хора с нарушено зрение да имат по-голяма свобода, независимост и увереност, когато се придвижват. Един от участниците в тестовете на очилата, който страда от наследственото заболяване хороидермия, казва, че носейки очилата се е почувствал като в поп видео от 80-те години. „Всички бяха готини и имаха „А-ха“ рисунки около себе си“, обяснява доброволецът.
Научната работа и разработването на очилата е финансирано от Националния институт за здравни изследвания на Великобритания, а тестването им е извършено със съдействието на Кралския национален институт за слепи хора. Екипът е получил допълнителни средства, за да включи още функции, като разпознаване на лица, предмети и текстове и възможност за звукови известия.
Превод и редакция: Екатерина Антонова
focus-news.net