Вашингтон. Ново научно изследване
посочва, че публично достъпните данни от Google Trends – инструмент, проследяващ думите, които хората залагат в търсещата машина – могат да се използват за предвиждане на промени в цените на акциите, пише Live Science. Изследването е установило, че потребителите на Google са склонни да увеличават броя на търсенията си за определени ключови думи в седмиците преди сривове на финансовите пазари.
Учени от Бостънския университет в САЩ и Университета в Уорик, Великобритания, са групирали най-често търсените ключови думи по теми. След това те са използвали Google Trends, за да сравнят обема на търсене на тези теми с промените в индекса на Standart&Poor и борсовия индекс за 500-те най-големи, базирани в САЩ компании за периода от 2004 до 2012 година. Изследователите установили, че в исторически план потребителите на Google извършват повече търсения по теми, свързани с бизнес и политика през седмиците, предхождащи сривове на борсите. Оказало се още, че търсения, свързани с други теми, като музика или климатични условия, нямат връзка с промените в цените на акциите.
В предишен проект учените са изследвали как обема на търсения за финансови термини, каквито са “дълг” или “банка”, например, биха могли да се свържат с промени във финансовия пазар. Те са открили, че увеличаването на обема на такъв тип търсения може да се използва за предсказване на падане на цените на акциите.
В новото си изследване, научният екип е насочил вниманието си към по-широк диапазон от теми на търсене в седмиците преди кризи на финансовия пазар. Те са анализирани 100 теми, за да установят кои от тях имат връзка с промени в цените на борсите и са открили, че само бизнес и финансовите теми са свързани с пазара.
Изследователите са изумени от перспективата, която се разкрива при анализа на голям обем от данни, генерирани от много хора. Екипът планира да проучи и връзките между търсенията в интернет и други явления, като природни бедствия, престъпления и протести, като наред с Google, в обсега им на работа ще попаднат и други сайтове, сред които Уикипедия, Twitter и Flickr.
Превод и редакция: Екатерина Антонова
focus-news.net