Лондон. Препрограмирани клетки, създадени
в лаборатория са използвани за изграждането на на напълно завършен и функциониращ орган в живо животно, като постижението е първо по рода си, пише The Guardian. Органът, създаден от британски учени е тимус – изключително важна за имунната система жлеза, намираща се близо до сърцето.
Технологията, която до момента е тествана само върху мишки, може да предостави заместител на тумус за хора с отслабена имунна система. Докато се докаже обаче, че методът може ефективно и безопасно да се прилага при хора, е възможно да мине едно десетилетие.
Изследователите са “прескочили” обичайната при такива научни разработки стъпка, при която определен тип клетки се генерират от стволови клетки. Вместо това, те директно са превърнали свързваща тъкан от ембрион на мишка в напълно различни клетки, като са използвали генетичен “ключ” в тяхното ДНК. Получените епителни тимусни клетки са били смесени с други клетки от тимус и трансплантирани в опитна мишка. В животинския организъм клетките са се самоорганизирали и са израстнали в орган със завършена структура.
Ако сравним имунната система с армия, то тимусът е операционната база. В нея Т-клетките, произведени в костния мозък се подготвят за атака срещу чуждите нападатели. След като бъдат изпратени от тимуса, T-клетките защитават тялото като го “претърсват” за бактерии и вируси или за опасни мутирали клетки. Ако бъдат открити вражески организми, T-клетките провеждат координиран отговор, който ги унищожава. Хората с увреден тимус са изключително уязвими за инфекции.
Превод и редакция: Екатерина Антонова
focus-news.net