То беше прието с гласовете на управляващата коалиция и албанските партии
Кадър: БНТ
Парламент на Република Северна Македония одобри т.нар. „френско предложение“ за започване на преговори за членство на РС Македония в Европейския съюз /ЕС/.
„За“ гласуваха 68 народни представители. В пленарната зала присъстваха 69 от общо 120.
Ддепутатите от ВМРО-ДПМНЕ напуснаха залата и не участваха в гласуването.
В подкрепа на предложението гласуваха депутатите от управляващата коалиция, както и народните представители от опозиционните албански формации.
Депутатите задължиха правителството, външното министерство и преговорния екип в разговорите с ЕС да се придържа стриктно към условието за зачитане на езиковите, идентичностни, исторически и културни особености на македонския народ като точки, по които не се преговаря с ЕС, посочва БНТ.
И днес малко преди гласуването председателят на ПГ на ВМРО-ДПМНЕ Александър Николовски нарече „френското предложение“ като проект на 150-годишната имперска българска политика по Македония. Неговата заместничка си позволи да изрече куп цинизми и вулгарности и определи предложение на Париж като „българска пръдня и смрад“. По време на тридневните дебати всички народни представители на ВМРО-ДПМНЕ палеха или късаха листове с текста на предложението.
Дискусията през последните три дни премина в напрегната атмосфера. Опозицията вдигна шум по време на изказванията на депутатите от управляващото мнозинство, имаше и словесни конфликти и взаимни обвинения между депутатите от правителството и опозицията.
Дебат по същество за „френското предложение“ така и не се състоя, а се превърна в една антибългарска истерия, в която депутатите от ВМРО-ДПМНЕ и Левицата говореха за български фашисти, българизация, асимилация, апартейд и дори… стерилизация.
В първи ден на дебата в Скопие специално дойде председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Тя направи обръщение към депутатите. „Европа ви очаква. Очакваме и се надяваме, че ще направите още една крачка към нашия съюз. Днес съм тук, защото вярвам, че това е моментът да продължим напред към нашето общо бъдеще в ЕС със Северна Македония като пълноправен член“, каза тя. Фон дер Лайен увери, че седмица след приемането на френското предложение от страна на РС Македония преговорите ще може да започнат.
Преди започване на дебатите в македонския парламент открити писма с призив да се приеме „френското предложение“ отправиха президентът на Франция Еманюел Макрон, германският канцлер Олаф Шолц, еврокомисарят по външна политика Жозеп Борел и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен.
В края на юни българският парламент с огромно мнозинство подкрепи „френското предложение“ и призова властите в Скопие също да го приемат, припомня БГНЕС.
По публикацията работи: Елка Василева