500 000 души пряко или косвено са
засегнати от кризата в КТБ, съобщи Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал. Той участва в среща между експертите в консултативния съвет към работодателите и синдикатите с омбудсмана Константин Пенчев.
„Засегнатите компании и фирми се измерват с петцифрено число, а засегнатите работници и служители са стотици хиляди“, коментира Велев.
Участниците в срещата заявиха, че трябва да бъде направено всичко възможно за спасяването на банката. Според тях ситуацията с КТБ не е проблем само на вложителите, а става въпрос за системен проблем, който може да повлияе негативно на всички банки.
„В процеса на оздравяване на банката няма да се мине без загуба на част от негарантираните средства, въпросът е колко са тези загуби и могат ли да бъдат минимизирани“, коментира председателят на БСК Сашо Дончев.
Той призова да бъде свикан спешно Консултативния съвет по финансова стабилност. Според Закона за Комисията за финансов надзор (КФН) той включва ръководителите на Министерството на финансите, БНБ и КФН. Според шефа на БСК така ще може действията на БНБ да се поставят под надзора на другите институции и на обществото.
Омбудсманът Константин Пенчев също подчерта, че трябва да се избегне фалит на банката. „Ако някой докара все пак банката до фалит, искам дебело да подчертая, че няма да оставя един ден синдиците да разполагат с активите, както правеха през 1996 г.“, коментира той.
Борисов недоволен от работата на БНБ
ГЕРБ не е доволна от начина, по който БНБ управлява специалния надзор над КТБ и ТБ „Виктория“. Това се казва в отворено писмо на лидера на партията Бойко Борисов до управителя на БНБ Иван Искров.
В него се посочва още, че от ГЕРБ не приемат сроковете, поставени от централната банка, в които трябва да се направи оценка за състоянието на затворените трезори. „Недопустимо е вече трети месец квесторите, назначени от БНБ, да не могат да предоставят изчерпателна информация за реалното състояние на КТБ“, пише Борисов.
Той посочва още, че „прибързаните и противоречиви изказвания“ на говерньора на БНБ допълнително са нагнетили напрежение и са създали чувство за неуправляемост на процеса.
Лидерът на ГЕРБ изтъква, че отлагането на информацията за състоянието на КТБ може да доведе до допълнително влошаване на активите й, както и до увеличаване на цената за нейното оздравяване. Според Борисов липсата на оценка за състоянието на банката пречи да се изготви стратегия за оздравяване. Той призовава още БНБ да обърне „сериозно внимание“ на всички потенциални инвеститори, които биха искали да участват в оздравяването на КТБ.
trud.bg