Снимка: Пискабей
Европейската комисия представи днес предложения, насочени към повишаване на независимостта на редакционната политика в медиите. Предложенията подлежат на одобрение от Съвета на ЕС и Европейския парламент.
Комисията предвижда медиите да бъдат длъжни да представят данни чия собственост са, а държавите в ЕС ще трябва да предприемат допълнителни мерки за неприкосновеност на редакционните решения. Обществените медии се очаква да получат гаранции за достатъчен и редовно отпускан бюджет.
Предлага се държавите да нямат право да използват шпионски софтуер срещу журналисти, освен при разследване на случаи, свързани с тероризъм, убийства и злоупотреби с деца. Предвижда се държавите от ЕС да извършват оценки за влиянието на пазара на медийните сливания, както и да преработят правилата за държавна реклама в медиите. ЕК предлага да се подобрят системите за измерване на аудиториите и отчита, че този въпрос е пряко свързан с размера на приходите от реклама.
Интернет платформите ще бъдат затруднени да премахват съдържание на медии, а за потребителите се предвижда да имат възможност по-лесно да променят настройките на своите електронни устройства, свързани с осигурявания автоматичен поток от новини.
В ЕС ще бъде създаден общ медиен надзор, съставен от национални институции в тази област. Общият надзор се предвижда да се произнася по сливания и да участва в изработката и приложението на европейското медийно законодателство. Европейските експерти ще работят срещу дезинформацията и ще имат думата при определянето на мерките срещу неевропейски медии от гледна точка на обществената сигурност. Те ще участват също в преговорите с големите интернет платформи по въпросите на информационното съдържание.
bta.bg