Няма потребител на глобалната мрежа,
който да не е срещал поредици от символи като 10x, LOL, BTW, IMHO и др. Този тип на изразяване в интернет е особено популярен сред учениците, за които е по-лесно да пишат дори цели изречения, в които да няма нито една дума, която да е изписана книжовно.
Интернет жаргонът изглежда съвсем на място в чат приложенията, имейлите и социалните мрежи, където най-често се търси бързина на писането и ограничаване на символите. Проучване на британските власти посочва, че все повече ученици започват да пишат по този начин и в училище, съобщава онлайн изданието Mashable. В анкетата са участвали 30 хил. ученици на възраст между 8 г. и 16 г., като нейната цел е да се провери нивото на грамотност в училищата във Великобритания през 2013 г.
Резултатите показват, че 14.6% от момчетата използват интернет жаргон при писане в училище. Същото казват и 11.3% от момичетата.
Срам от писането на хартия
Едва 21% от момчетата казват, че пишат какъвто и да е текст извън класната стая. 18.5% пък казват, че биха се чувствали засрамени, ако приятелите им ги видят да пишат.
Същевременно близо една трета от момичетата пишат извън училище и само 12% казват, че би им станало неудобно, ако приятелите им ги видят да пишат.
SMS и социални мрежи
Всъщност, писането извън училище трудно може да бъде определено като такова. На въпроса какво пишат, когато не са в клас, 66% от учениците отговарят „текстови съобщения. 53% допълват отговора си и със съобщения от социалните мрежи, 48% пишат имейли, а 46% използват чат приложения. Учениците казват, че пишат на хартия само две неща – кратки бележки и текстове на песни.
Тези резултати съвсем естествено биха събудили притеснения в родителите и учителите, че интернет вреди на образованието на децата и влошава тяхната грамотност. По-ранни проучвания в Канада и Австралия посочват, че по време на изпити и контролни, учениците и студентите не използват интернет жаргон и се стараят да пишат правилно. Според лингвиста Джон Макхортър, писането на SMS-си всъщност има положителен ефект върху развитието на лингвистичните умения на децата.