Кръстът по традиция беше даден на най-малкия смелчага - 5-годишния Стилиян
Уникалното за България мъжко хоро се игра рано тази сутрин в Калофер. Ритуалът се прави всяка година на Йордановден. Около 200 мъже се хвърлиха в ледените води на река Тунджа при отрицателни температури на въздуха.
В хорото на центъра на Калофер се включиха калоферци и гости на града. Калоферците пазят традицията на мъжкото хоро вече повече от век.
Традицията повелява всички участници да са облечени в типичните калоферски носии, а оркестър с националното знаме води мъже на всякаква възраст в ледените води.
Под звуците на гайди и тъпан бе изваден богоявленският кръст, който в Калофер се дарява на най-малкия смелчага. Тази година това беше 5-годишният Стилиян. Момчето влезе в ледените води с мъжкото хоро с вуйчо си за първи път.
След като предаде кръста на свещениците и получи тяхната благословия, Стилиян заяви, че ще продължи да влиза и през следващите години. Той пожела на съгражданите си да са здрави, а годината да бъде успешна за всички.
За разлика от последната година, днес нямаше второ мъжко хоро. Това се случи, след като кметът отправи призив към гостите да уважат традицията и да не влизат във водата, преди да се извърши ритуалът.
„Призовавам гостите да оставят калоферци да направят празника, както го правят от десетилетия”, заяви пред Dnes.bg кметът на Калофер Румен Стоянов.
Той каза, че всички са добре дошли, но първо трябва местните да влязат вътре.
Според местните все по-големият медиен интерес към традиционното мъжко хоро и растящият брой гости, които се включват в него, без да познават достатъчно добре обреда, развалят традицията, на която местните държат много.
Автор: Илиян Велков
dnes.bg