Вашингтон. Американският министър на финансите
Джак Лю предупреди, че въпреки, че изглежда, че икономиката на САЩ е навлязла в период на „самоподдържащ се растеж“, правителствата на другите големи икономики в света трябва да вложат повече усилия в стимулирането на потреблението, пише Financial Times.
В обръщение към Конгреса, Лю заяви, че с растеж на икономиката от 2.5% за 2014 година и добри прогнози за 2015 година, изглежда, че икономиката на САЩ „се развива съществено по-бързо от всички други икономики на развити страни“, но изрази опасения свързани със здравето на световната икономика.
„Възстановяването на американската икономика помогна за тласкане напред на световния икономически растеж. Но не може целият свят да разчита, че САЩ ще бъдат единствения двигател на икономическия растеж. Нашата сила ни позволява да бъдем лидери на световната икономика, но въпреки, че трябва да бъдем за пример, не можем да го направим сами“, заяви Лю.
САЩ и Испания бяха единствените големи икономики, на които МВФ повиши прогнозите за растеж.
***
Абуджа. Разкъсвана от регионални, етнически и религиозни различия откакто е придобила независимост, Нигерия притежава традиции в преодоляването на проблеми, които биха могли да унищожат друга нация. Но днес най-голямата икономика в Африка изглежда сякаш по-нестабилна от когато и да е до сега, на фона на предстоящите в страната президентски избори, пише The Independent .
Противопоставяйки сегашният президент Гудлък Джонатан на бившия генерал Мухамаду Бухари, изборите в известен смисъл представляват реванш. Двамата бяха противници по време на предишните президентски избори в Нигерия, през 2011 година, когато Гудлък Джонатан спечели с лекота. При тези избори обаче, за пръв път откакто страната пое по пътя на демокрацията през 1999 година, изходът от гласуването е неясен.
Една от причините за несигурността е самият мащаб на предизвикателствата, пред които е изправена Нигерия днес.-действията на групировката „Боко Харам“ в северната част на страната, която си остава непобеден, въпреки признаците за обединяване на страните от региона срещу общата заплаха и сривът на цените на петрола, от износа на който икономиката Нигерия е силно зависима.
Към тези проблеми трябва да се добави и един , който съпътства Нигерия от самото начало- повсеместната корупция, силното разделение между богати и бедни, между обезлюдения Север и по-богатия, християнски Юг.
До сега корабът на нигерийската държава успяваше да се задържи цял. Но сега морето е по-бурно от всякога.
***
Лондон. Почти 2.9 милиарда долара бяха обещани като дарения за борбата срещу епидемията на Ебола в Западна Африка, но само 40% от тези пари са достигнали до засегнатите страни, пише The Guardian.
Проучване на Представителството на ООН за координиране на хуманитарните дела, което проследява международните финансови дарения посочва, че едва 1.09 милиарда долара са достигнали до Западна Африка.
„Тази липса на средства вероятно е допринесла за разпространяването на вируса“, смята ръководителят на проучването, експертът по световна здравна политика Карън Грипин.
focus-news.net