Путин: Русия може да насочи нов газопровод към България

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
567

Газът, минаващ през Турция, може да отива и в ЕС, заяви руският президент

Русия може да насочи нов подводен газопровод към България, ако получи помощ от Европейския съюз, каза руският президент Владимир Путин, цитиран от Ройтерс.
По думите му газопроводът „Южен поток“ не може да бъде възстановен в първоначалната му форма. Според него обаче ако Брюксел подкрепя тази идея, може да се изгради отклонение, което да свърже България – където трябваше да излезе тръбата на „Южен поток“, с другия газопровод, който Русия планира, предаде Ройтерс.

Коментирайки споразуменията с Турция за строителството на новия газопровод, Путин отбеляза: „Готови сме да го построим в такъв обем така, че през Турция този газ да може да отива и в ЕС. Не възнамеряваме да наказваме никого, нито да се обиждаме на някого“.

„Ако логистически е възможно, сме готови да стигнем после и до България – Европейската комисия вече ни помоли за това; готови сме да стигнем и до Гърция“, продължи Путин. „Тоест не възнамеряваме нищо да закриваме, не възнамеряваме да лишаваме никого от нищо“.

Путин също така посочи, че „Южен поток“, който трябваше да пренася руски газ под Черно море до Южна Европа, е бил торпилиран от европейските възражения.

Руският президент заяви, че след като през април 2014 г. Европейският парламент е решил да признае „Южен поток“ „не само за безперспективен, но и за вреден за Европейския съюз“, в България е било изпратено писмо с искане за прекратяване на подготвителните работи, предаде ТАСС.

Иначе, по време на днешното си посещение в Унгария, където разговаря с премиера Виктор Орбан, Путин обеща също, че Москва „положително ще разгледа“ въпросите за газовото сътрудничество с Унгария, предаде ТАСС.

Той уточни, че се имат предвид договорите за доставки на газ от Русия за Унгария след 2015 г., както и „някои други въпроси, свързани с използването на газовите хранилища“.

Путин посочи, че Руската федерация „бе принудена да съкрати проекта за газопровода Южен поток“. Той изрази предположение, че постигнатото вече с унгарските партньори, и по-точно „създаденото съвместно предприятие може да бъде използвано и при разширяването на дейностите с нашите турски приятели в частта, отнасяща се до Турски поток“.

„Готови сме за да ги обсъждаме с всеки, който е заинтересован от съвместна работа“, посочи руският президент.

Според него значението на Унгария като пазар за руски въглеводороди и „потенциална страна транзитьор за Русия не е намаляло“. „Готови сме за диалог и взаимоизгодно партньорство в рамките на новия маршрут /на доставките/ на руските енергоносители“, отбеляза Путин.

По негова оценка двете страни имат голям потенциал за разширяване на взаимодействието в икономическата сфера и като важна област той посочи атомната енергетика, в частност строителството с помощта на Русия на два блока на АЕЦ „Пакш“.

По повод кризата в Украйна Путин окачестви готовността за конституционна реформа там като един от главните резултати на споразумението Минск-2. Той обърна внимание и на това, че съгласието на представителите на Донбас за тази реформа свидетелстват за подкрепата им за украинската държавност, отбелязва ТАСС.

Путин също така заяви, че Русия разполага с данни, че в Украйна вече се доставя оръжие отвън. Асошиейтед прес отбелязва, че той е намекнал, че САЩ вече доставят оръжие на Украйна.

Руският президент каза също, че подкрепяните от Москва бунтовници трябва да осигурят на правителствените сили безопасен коридор, за да излязат от обкръжения град Дебалцево, но че Киевне трябва да пречи на своите войници да сложат оръжие, съобщава Ройтерс.

/БТА/

По публикацията работи: Василия Пейчева

dnes.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!