Брутният вътрешен продукт е останал без промяна през четвъртото тримесечие
Снимка: Bloomberg
Великобритания е избегнала рецесия миналата година с възможно най-малката разлика, след като кризата с разходите за живот и индустриалните действия удариха икономиката през декември, съобщава Bloomberg.
Брутният вътрешен продукт е останал без промяна през четвъртото тримесечие след ревизиран спад от 0,2% през предишните три месеца, съобщи Националната статистическа служба в петък. БВП само през декември обаче бележи спад от 0,5%.
Данните означават, че през втората половина на миналата година Великобритания е избегнала две последователни тримесечни свивания – дефиницията за техническа рецесия. Въпреки това икономиката за последните три месеца е била с 0,8% по-малка от размера си в края на 2019 г., с което страната става единствената от Г-7, която все още не е възстановила напълно производството си, изгубено по време на пандемията.
„Британската икономика приключва 2022 г. с леко по-положителна нотка, едва избягвайки техническа рецесия, макар че все още се очаква да изпадне в лека, но продължителна рецесия през тази година“, коментира Йаел Селфин, главен икономист на KPMG UK. Данните за декември „сочат към продължаваща нестабилност за британската икономика“.
Финансовият министър Джереми Хънт приветства данните, но отбеляза, че правителството трябва да свали инфлацията, която достигна 41-годишен връх миналата година.
„Икономиката ни е по-устойчива, отколкото мнозина се страхуваха“, каза Хънт в изявление. „Все още не сме извън зоната на опасност обаче, особено когато става въпрос за инфлацията“.
За цялата 2022 г. британската икономика се е разраснала с 4%. Това е под темпа от 7,6%, отчетен през 2021 г., когато страната се възстановяваше от пандемичните блокади.
Производството от индустрията и строителството е изпаднало в застой през декември. Общото промишлено производство се е увеличило с 0,3% през декември, което се дължи изцяло на студеното време, засилило производството при комуналните услуги.
Доминиращата индустрия на услугите се е свила с 0,8% през декември, темп над два пъти по-голям от очакваното. Услугите, насочени към потребителите, са спаднали с 1,2% през месеца.
Това отразява слабите продажби на дребно през месеца и ескалацията на стачките, при които стотици хиляди работници от медицински сестри до машинисти спряха работа с искането за по-добро заплащане.
Статистическата служба заяви, че не може да оцени точното влияние на стачките, но те са ограничили производството в широк спектър от индустрии.
Над 1,6 млн. работни дни са били изгубени заради трудови спорове през шестте месеца до края на ноември, с което 2022 г. е напът да се превърне в най-лошата година за стачни действия от края на 80-те години. По оценки на Capital Economics още 1,5 млн. работни дни са били изгубени само през декември.
Сега се очаква рецесията да започне през първото тримесечие на тази година, като Английската централна банка очаква плитък спад, който ще продължи до началото на 2024 г.
investor.bg