Предложението е абсурдно и няма
да има желаният ефект, събираемостта на глобите ще намалее драстично, общините ще събират по-малко пари, хората ще бъдат буквално подложени на рекет и тормоз.
Стандартът в България е изключително нисък, проблемът с паркирането става все по-голям, доходите на хората са твърде ниски дори и за съществуващите глоби. Автомобилът не е лукс а необходимост и ако глоби от 30 лева нямат събираемост как тогава хората ще плащат по 200 лева? Няма да ги плащат и ще се увеличи корупцията. При наличие на бедни нарушители, ниско платени общински служители и високи глоби корупцията намира перфекта почва за развитие. С други думи глобите няма да се плащат, а ще се увеличи натиска върху тези, които санкционират да приемат подкупи.
Това обаче ще създаде огромно неудобство за хората , защото ако глобата е 200 лева, подкупът също ще е висок. Дори и 100 лева да е нерегламентираното плащане пак е изключително много за държава с минимална заплата от около 380 лева. В допълнение, транспортната мрежа на градския транспорт все още не е алтернатива, местата за паркиране са малко и високата глоба ще нанесе единствено тормоз върху хората и предпоставки за директен рекет. В пиков час, ако една майка трябва да вземе детето си от градина, закъсняла заради задръстванията, няма къде да спре и паркира в някоя градинка то тя рискува да бъде санкционирана. В случай, че жената е сама майка и има доход от 1 000 лева, 200 лева глоба или 100 лева подкуп могат да лишат детето и от храна или ток за месеца. Как това се вписва в хуманността, която следва да е присъща за една европейска държава?
В България няма средна класа, има богати и бедни. Богатите няма да ги спре глоба от 200, 500 или 1000 лева, а бедните не могат да платят и 30 лева. Следователно, нарушителите няма да станат по-малко и събираемостта няма да се увеличи.
Трябва решение на проблемът с паркирането и доходите на хората преди да имаме високи санкции. В противен случай, създаваме предпоставки единствено за корупция, рекет и тормоз.
Николай Ников