Сградата на британския Център по правителствени комуникации, местният еквивалент на американската Агенция за национална сигурност (NSA).Reuters
Британските служби вече ще могат да извършват кибератаки без законови последствия, съобщава в. Guardian. Правителството на страната е променило закона, за да извади от списъка с отговорни за кибератаки своите разузнавателни агенции.
Това означава, че британският „брат“ на NSA, Центърът по правителствени комуникации (GCHQ), британската полиция и разузнавателните служби вече не могат да бъдат държани под отговорност за извършването на кибератаки или хакване на компютри и мобилни телефони. Оказва се, че промяната в закона е била направена, без да бъде обявена.
За нейното наличие става ясно, след като неправителствената организация Privacy International е била уведомена часове преди началото на съдебен процес срещу GCHQ, че всъщност законът е променен и новата му версия е влязла в сила в началото на този месец. „Досега си мислехме, че хакерството е незаконно в тази държава“, коментира адвокатът на Privacy International Бен Джафей.
„Не беше повдигнато внимание към извършването на промяната по време на парламентарния процес, което може и да не е било случайно. Тя беше скрита пред очите ни“, допълва Джафей.
Privacy International е против хакерството, като го определя за по-вредно от прихващането на комуникация, защото означава навлизане в чуждо устройство чрез „задна врата“, която е предвидена за сигурност. Освен това не е ясно дали последствията от хакерска атака винаги са коригирани след това“, допълва Джафей.
Организацията критикува и липсата на публичен дебат за промяната на закона. Оказва се, че предложението е внесено още на 3 март т.г., но нито неправителствените организации, нито регулаторите, нито ресорните комисии, нито индустрията, нито обществото са били информирани за това, допълват още от Privacy International в официално изявление.
Оказва се, че дори и водещите специалисти не знаят за промяната. Питър Съмър, който е един от водещите експерти във Великобритания по темата за закона за злоупотреби с компютрите, казва, че също е разбрал за промяната впоследствие. Според него липсата на дебат създава „ненужно недоверие“ в обществото срещу действията на агенциите.
По-рано този месец GCHQ обяви, че ще започне отворена процедура за наемането на хакери, които могат да хакват компютри и компютърни мрежи. Основната им задача ще е да „откриват и предотвратяват опити за атаки срещу ключова национална инфраструктура, както и опити за защита на правителствените системи срещу престъпници, които искат да откраднат информация, лични данни или пари“.
dnevnik.bg