Британските ядрени подводници са „катастрофа, която чака своя момент“, твърди флотски инженер

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
279

Терористи може да нападнат Обединеното кралство

със собствените му ядрени ракети, посочва оръжейният инженер от военноморската база във Фаслейн Уилям МакНийли, цитиран от британския „Телеграф“. Той публикува в Интернет доклад, който разкрива проблемите на сигурността и безопасността на британските ядрени подводници.

МакНийли предупреждава, че рядко се проверяват документи, на борда лесно може да бъде качен непроверен багаж, като е „по-лесно да влезеш в подводниците, отколкото в нощен клуб“.

„Ако някой от нас беше терорист, са му предоставени чудесни възможности да изстреля ядрени ракети право във Великобритания“, пише той. „Въпрос на време е сред нас да попадне психопат или терорист.“

Според него служителите в базата „Клайд“ в Шотландия не преминават през почти никакви проверки на багажа. „Нужно е само някой да донесе бомба на борда и да извърши най-тежкото терористично нападение, виждано някога във Великобритания и света“, твърди МакНийли.

Програмата Trident e „катастрофа, която чака своя момент“, казва той, а според него част от екипажите „демонстрират ясни психопатични тенденции“. МакНийли в момента се укрива, след като не се върна от отпуска, като го издирват полицията и флотът.

Той посочва, че наказанието за разкритията му е „доживотен затвор, ако има късмет“, и намеква, че може да бъде убит.

В доклада се описват редица проблеми на сигурността на британския флот, в това число пожар в ракетното отделение след възпламеняване на ролки тоалетна хартия и употреба на друго ракетно отделение като тренировъчна зала.

В момента Великобритания разполага с четири подводници, въоръжени с ядрени ракети, базирани във Фаслейн. МакНийли твърди, че е бил на борда на HMS Victorious по време на патрул между януари и април тази година, и посочва, че за него било лесно да събере информацията си, но по-лесно било „да причини ядрена катастрофа“.

Инженерът изрежда общо 30 проблема на сигурността и безопасността, сред които са провали на тестовете по безопасното изстрелване на ракетите, спиране на алармите, понеже „звънят прекалено често“, пренебрегване на процедурите по обезопасяване на ракетите и лесен достъп до секретна информация.

„Шокиращо е колко сме близо до ядрена катастрофа и въпреки това всички приемат този риск. Ако не се задействаме сега, могат да бъдат загубени много животи“, посочва той и добавя, че командването е игнорирало апелите му.

Говорител на британския флот, цитиран от „Телеграф“, заяви, че много от твърденията са „субективни и необосновани лични мнения, направени от младши служители, които флотът напълно отхвърля“.
dnes.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!