Казаха си “да”: какво (не) се разбраха първите две политически сили за общото управление

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
51

Съгласие по законодателна и управленска програма, подялба на премиерското място, подкрепа за правителство, съгласуване на номинациите за регулаторните органи.

 

Така най-общо изглежда съгласието между ГЕРБ и “Продължаваме промяната – Демократична България” за редовно правителство, въпреки че преди повече от месец втората политическа сила обяви, че няма да подкрепи кабинет с мандат или участие на ГЕРБ. Сега то ще е с техния мандат, но в него влиза поне един представител на ГЕРБ.

 

В понеделник (22 май) беше официално потвърдено: Николай Денков (“Продължаваме промяната – Демократична България”) и Мария Габриел (ГЕРБ) ще се сменят на премиерското място на всеки девет месеца. Конституцията не предвижда ротация за министър-председателя, но при спазване на споразумението между двете политически сили, когато кабинетът “Денков” подаде оставка, мнозинството може бързо да я гласува в парламента и като следваща стъпка да избере кабинет с министър-председател Мария Габриел.

Договореното двете политически сили избраха да официализират като “декларация за национално-отговорно управление”, с което да направят пореден опит да се разграничат от тезите, че съгласие за кабинет и програма на практика означава коалиционно управление.

Разбирателството между ГЕРБ и “Продължаваме промяната – Демократична България” идва на фона на проверки от прокуратурата на сигнали срещу Бойко Борисов, Мария Габриел и двама членове на Висшия съдебен съвет (ВСС), (обявени час преди изявлението на Габриел и Денков), както и нови сведения от Иван Гешев за разговор с член на ВСС и съобщения между него и лидера на ГЕРБ (изявата му започна минути след съвместното обявяване на правителство).

Така по всичко личи, че “Продължаваме промяната – Демократична България” ще споделя властта с партията на Борисов докато главният прокурор Иван Гешев демонстрира, че води война с ГЕРБ и лидера ѝ – започна нови проверки и задейства стари.
В този сюжет е и заявката за съдебна реформа (със структурни промени на прокуратурата и Висшия съдебен съвет), за която обаче ще е необходима допълнителна подкрепа в парламента. Причината е, че промени в конституцията може да се правят с гласовете на поне две трети от депутатите (160 души), а народните представители от ГЕРБ и “Продължаваме промяната – Демократична България” са общо 133-ма.

Такава подкрепа може да се очаква от ДПС, които вече са направили своите заявки за промени и бяха готови да влязат в правителството на ГЕРБ, включително и с експерти. В понеделник от партията запазиха мълчание и предстои да се разбере дали ще подкрепят договореният редовен кабинет и с какви мотиви. Както и какви ще са бъдещите им ходове за включване в конституционно мнозинство.

Не е изключено кабинетът “Денков” да получи гласове и от ДПС. Това увеличава предизвикателството пред “Продължаваме промяната – Демократична България” дали през новата формула с ГЕРБ ще съумеят да постигнат наистина институционални и реформи в съдебната власт и как. Лидерите на новата коалиция също запазиха мълчание в понеделник.

Смени в кабинета: “по-скоро изключение”

Според договорено през последните 24 часа, номинираната от ГЕРБ за премиер Мария Габриел върна на президента Румен Радев неизпълнен мандат. С това процедурата изисква държавният глава да връчи втория мандат на следващата по численост парламентарна група, “Продължаваме промяната – Демократична България”. В конституцията няма посочен срок за това, а Радев обяви, че ще го направи “в следващите дни” – вероятно в четвъртък или петък. Когато Николай Денков получи мандата, той ще има седем дни да го върне на президента със структура и състав на Министерския съвет.

В кабинета “Денков” Мария Габриел ще бъде вицепремиер и министър на външните работи. По време на изявление в Народното събрание Денков даде да се разбере, че като цяло смята да запази обявения още на 2 май състав на правителство, на което той да е начело. Но, освен че очевидно министърът на външните работи ще е друг, Денков посочи, че са възможни и още промени: “За нас е важно да получим съгласието на тези кандидати и, ако някой се откаже или има друга причина, да се сменят някои кандидати. Но това да бъде по-скоро изключение”, каза бъдещият първи ротационен премиер.

Според информация на “Дневник” “Да, България” (една партиите в обединението “Демократична България”, заедно с ДСБ и “Зелено движение”) няма да излъчи свои представители в кабинета с втория мандат.

Причината е, че той се очаква да е с политически характер, включително със съпредседателя на “Продължаваме промяната” Асен Василев за министър на финансите, а партията с лидер Христо Иванов настоява за политически неутрално правителство заради изострените отношения между партиите.

В публикация на “Зелено движение” във “Фейсбук” се посочва, че партията още не е взела решение за подкрепа на втория мандат с ротация на премиерите и ще се произнесе в сряда (24 май). ДСБ също засега не съобщава да има позиция по новия сюжет.

Какво ще правят ГЕРБ и “Продължаваме промяната – Демократична България”

По време на изявлението си в Народното събрание (без възможност за въпроси от журналистите) Николай Денков прочете решение на партията, според което правителството и мнозинството в Народното събрание се ангажират да работят по шест теми, сред които са промени в конституцията, приемането на бюджет, законите по плана за възстановяване и устойчивост, както и смяна на регулаторите с изтекъл мандат.

Сходни цели бяха посочени и в т. нар. декларация за национално-отговорно управление (прочетена от Мария Габриел), която да се подпише от ГЕРБ и “Продължаваме промяната – Демократична България”.

Между задачите на правителството според решението на “Продължаваме промяната – Демократична България” и общата декларация с ГЕРБ все пак има разлики, като от декларацията липсват:

Промяна на Изборния кодекс в частта машинно гласуване, както и промяна в състава на Централната избирателна комисия (ЦИК)
Промени в закона за “освобождаване на ръководствата на българските служби за сигурност от чуждо влияние”
В декларацията, разпространена до медиите от ГЕРБ, се посочва, че “са приложени законодателната и управленската програма”, но приложенията липсват.

ГЕРБ и “Продължаваме промяната – Демократична България” се договориха за законодателна програма още през април, но и в нея липсва ангажимент за промяна на Изборния кодекс.

Във включване на живо във “Фейсбук” обаче Борисов обяви, че в разговорите е поел такъв: “Разбра ли са се, нека да са машини, но да измислим как да направим изборния процес чист: дали със сканиращи устройства, да се четат. Поел съм ангажимент да изчистим така нещата, че да няма зачерквани протоколи, да няма фира, която да срамува хората в избирателните комисии”.

За управленската програма в понеделник (22 май) беше казано, че предстои да бъде довършена.

Няма информация дали е обсъждано и конкретно разпределение коя политическа формация в кои регулатори ще може да получи подкрепа за своя номинация. Промените в повечето от тях са ключови, а те продължават да работят с изтекли мандати.
Има ли гаранции и какви, ако не се спазва договореното

ГЕРБ и “Продължаваме промяната – Демократична България” многократно са казвали публично, че взаимно си нямат доверие. Подписаната декларация за национално отговорно управление се приема за рамка на поетите ангажименти.

Ролята на Николай Денков като първи ротационен министър-председател също се смята за фактор за гаранции, доколкото, ако ангажиментите между ГЕРБ и “Продължаваме промяната – Демократична България” не се спазват, той ще подаде оставка:

“Ако по някаква причина изпълнението на управленската програма, законодателната програма, тръгнат накриво, аз ще си подам оставката, за да знаем, че процесът трябва да се рестартира”, каза Денков.

Независимо дали Денков подава оставка предсрочно заради край на споразумението с ГЕРБ или просто изтекат деветте му месеца на премиерския пост и дойде времето на Мария Габриел, той и оглавяваното от него правителство трябва да подадат оставка. Тя трябва да се гласува от Народното събрание.

След като бъде одобрена от парламента, правителството продължава да управлява в оставка докато тече конституционната процедура по връчване и връщане на мандатите. Президентът го връчва първо на най-многочислената парламентарна група (ГЕРБ), която предлага премиер.
В декларацията между ГЕРБ и “Продължаваме промяната – Демократична България” не се посочва дали при смяната на премиера, тя може да прави промени в досегашното правителство.
dnevnik.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!