Във Великобритания крадците в магазините стават все по-агресивни
Снимка: Shutterstock
Крадците в магазините във Великобритания стават все по-агресивни и са от най-различни прослойки. „Сред тях има майки, които крият продуктите в детските колички, има и пенсионери, деца и тийнейджъри на велосипеди“, обяснява Бенедикт Селваратнам пред германската общестевно-правна телевзия АРД. Той е собственик на малък супермаркет в южен Лондон. В магазина му има до девет кражби дневно. „Забелязваме огромен ръст в кражбите по поръчка, извършени от организирани банди, които крадат какво ли не – кафе, мед, месо.“
„Епидемия на джебчийството“
И много други собственици на малки магазини по кварталите, които продават хранителни стоки и продукти от ежедневието, се оплакват. Големите вериги супермаркети също отбелязват сериозно нарастване на кражбите.
Директорката на голямата британска верига магазини „Джон Люис“ Шарън Уайт наскоро нарече случващото се „епидемия“ и заяви пред британския вестник „Мирър“, че 2023 е „годината на джебчиите“. Според официалните статистики във Великобритания, през 2022 година кражбите са се увеличили с около една четвърт. Материалните щети, нанесени на търговците, се изчисляват на близо 1 милиард британски паунда (1,16 милиарда евро), уточнява АРД.
Какво крадат джебчиите?
Британският премиер Риши Сунак нарече ситуациятата „категорично неприемлива“. От индустрията смятат, че причина за кражбите са най-вече повишаващите се цени. Докато преди се крадяха най-вече луксозни стоки, сега все по-често става дума за кражби на продукти за ежедневието, обяснява председателят на Федерацията на независимите търговци Мунтазир Дипоти.
Има обаче и още един фактор, обяснява АРД. Все повече млади хора се снимат как крадат и качват видеоклиповете в платформи като ТикТок, а други имитират това поведение. „Никога не е било толкова лошо“, казва търговският експерт Скот Диксън пред „Мирър“. По думите му крадците стават все по-безочливи и безсрамни. Обидите и нападенията срещу персонала също се увеличават, съобщават от Федерацията на независимите търговци. Десетки собственици на магазини се отказват от бизнеса си, а особено жените, работещи в бранша, се страхуват да остават сами в магазините.
Нужно е по-силно полицейско присъствие
Бенедикт Селваратнам е поставил стъклена преграда на касата на магазина си, за да предпази касиерите. В магазина има и десетки охранителни камери. Това обаче все пак не е достатъчно, разказва АРД. „Нуждаем се от повече полицейски патрули, особено вечерно време“, обяснява търговецът. Освен всичко останало, когато веднъж звъннал на полицията, за да съобщи за кражба, полицаите просто не дошли. Затова и много собственици на малки магазини изобщо не звънят на полицията. Лондонските органи на реда пък признават, че нямат капацитета да разследват всички кражби.
Председателят на Федерацията на независимите търговци Дипоти предлага на собствениците на магазини да се плати еднократна компенсация в размер на 1500 паунда за това, че сами покриват разходите по безопасността си. Според него по този начин работещите в бранша ще усетят някаква подкрепа.
Както собствениците на малки магазини, така и големите вериги, се оплакват от липсата на адекватни наказания за нарушителите. В случай че са откраднати стоки в размер на по-малко от 200 паунда, нарушителят само бива глобяван. „Кражбите де факто са декриминализирани“, коментира експертът Диксън пред АРД.
Големите вериги като „Сейнсбърис“, „Теско“ и „Уейтроуз“ също се охраняват за своя сметка. Някои дори са наели следователи под прикритие и са оборудвали служителите си с камери, които се носят на тялото.
Големите вериги ще спонсорират полицейски разследвания
Ново предложение предвижда да се финансират и полицейските разследвания. Десет големи компании ще платят около 700 хиляди евро за целта, обяснява АРД. В замяна следователите ще сравняват записите от охранителните камери в магазините със своите бази данни и ще използват наличните софтуери за лицево разпознаване. Полицията се надява, че това ще им помогне да идентифицират по-лесно крадците. Това ще е полезно и за всички собственици на търговски обекти.
Бенедикт Селваратнам обаче не е убеден, че това ще помогне. Той вече се пита дали не е по-добре да се откаже и да продаде бизнеса си. Не е получил обаче оферта, която да покрие инвестицията му. Докато ситуацията не се подобри, явно търговците ще трябва сами да се справят с проблема.