Лондон. Ако седите на бюро в офис, карате такси или пренасяте кофа с вар, спрете за момент и се запитайте – би ли могъл робот да върши тази работа по-добре? Отговорът, за съжаление, вероятно е – да, пише BBC News. Дебатът за това, дали машините ще премахнат нуждата от наемане на хора вече не е само академичен.
Компанията Boston Consulting Group предвижда, че през 2025 година до една четвърт от работните места ще бъдат заети или от интелигентен софтуер, или от роботи. В същото време изследване на Оксфордския университет предполага, че 35 процента от съществуващите работни места са заплашени от автоматизацията в идващите 20 години.
Офис служителите, които изпълняват еднообразни и повтарящи се задачи лесно се заменят с компютърни програми, но в кои други области умните машини биха могли да „изградят“ кариера. BBC се спира на някои от професии, които вече, поне частично, се упражняват от роботи.
Шофьори на такси по целия свят се опълчват срещу Uber – базирана на мобилно приложение транспортна услуга, която, според тях, е обект на по-малко регулации в сравнение с таксиметровите услуги. Uber обаче, наред с повечето от големите автопроизводители и Google, вече разработва технологии, които ще изместят всички водачи на автомобили. По думите на изпълнителния директор на Uber Травис Каланик услугата ще бъде значително по-евтина, ако не “плащаме за друг човек в колата.” По-късно тази година автоматизирани вагончета ще започнат да се движат по улиците на английския град Милтън Кейнс, за да транспортират пътници. Британското правителство актуализира законите, за са включи регулации за самоуправляващи се коли.
Стив Макнамара, ръководител на Асоциацията на лицензираните таксиметрови превозвачи, казва за BBC, че роботизираните автомобили не заплашват работното му място. “Движението на автономни коли по пътищата на Великобритания ще изисква основни законови промени, технологията е нова и неизпробвана в натоварена градска среда, това няма да се случи още много години. В действителност е съмнително, дали самоуправляващите се автомобили биха могли някога да функционират заедно с конвенционалните коли”, посочва Макнамара.
BBC се спира и на работните места в заводите. В Китай, отбелязва медията, хората вече създават машини, които в крайна сметка ще заемат работните им места. Първата изцяло автоматизирана фабрика се изгражда в град Донгуан. От септември миналата година общо 505 завода в Донгуан са инвестирали 430 милиона долара в роботи, като целта е да се заместят над 30 хиляди работници. Фирмата Foxconn – производител на електронни устройства като iPhone на Apple, планира да замести 30 процента от работниците си с армия от роботи.
Умните машини са в състояние да вършат и работата на журналистите, изтъква BBC. Ако наскоро сте чели доклад за корпоративни печалби на Forbes или спортен материал на Associated Press (AP), съществува голяма вероятност да са написани от робот. Компании като Narrative Science предлагат софтуер, който събира данни и ги превръща в разбираем текст. Научният ръководител на Narrative Science Кристиан Хамонд заявява, че след 15 години 90 процента от новинарските публикации ще се пишат от машини, което обаче не означава, че 90 процента от журналистите ще останат без работа. “Това означава, че журналистите ще могат да разширят обхвата си. Светът на новините ще увеличи мащабите си”, казва той.
Трудно можем да си представим робот, а не лекар да се грижи за пациенти, но машините са изключително полезни при пресяване и анализ на огромни обеми от данни, за да намерят най-подходящите терапии за дадена болест. Суперкомпютърът Watson на IBM се използва от множество болници в САЩ за идентифициране на най-доброто лечение за редица ракови заболявания. С помощта на софутер, разработен от технологичния гигант пък се поставя ранна диагноза на рак на кожата. Наред с това, роботи от години помат на хирурзи да извършват операции.
Следващата професия в списъка на ВВС е тази на бармана. Наскоро компанията Royal Caribbean инсталира в един от луксозните си круизни кораби роботизиран бар – Shakr Makr, машина разработена от Масачузетския технологичен институт (MIT) преди няколко години. Напитките се поръчват с таблет, като софтуерното приложение дава възможност и за създаване на собствени рецепти. Роботизирана ръка смесва коктейлите и ги налива в пластмасови чаши. В името на науката BBC тества два коктейла от роботизиран бар и два, направени от човек. Оказва се, че вкусът на напитките на машината не е така добър като този на коктейлът, приготвен от барман.
Тези примери илюстрират както възможностите, така и ограниченията на работниците машини, но те лесно биха могли да се заместят с други професии – шофьори на камиони, хотелски персонал, адвокати. Това повдига въпроса – какво ще правят хората, когато уменията им надвишават изискванията. Мартин Форд – автор на “Възхода на роботите”, смята, че ще се изправим пред масова безработица и икономически срив, ако не предприемем радикални мерки като предлагане на гарантиран приход на хората, например.
“Силно се надявам, че учителите, лекарите и съдиите ще останат хора, тъй като понякога имаш нужда да говориш с някого”, казва за BBC Нело Кристиани, преподавател в Бристълския университет. В края на краищата работата, която вършим е свързана с говорене толкова, колкото и с ефективно изпълнение на поставените задачи. Колкото и умели да са роботите, скоро няма да са в състояние да разменят закачки в офиса, коментира ВВС.
Превод и редакция:: Екатерина Антонова
focus-news.net