Доналд Тръмп печели изборите и става новият президент на САЩ

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
0
26

Доналд Тръмп спечели изборите в САЩ през 2024 г., след като излезе напред в ключови щати, включително важния за битката Уисконсин.

Това е невероятно политическо завръщане за бившия президент, който преди четири години отказа да признае поражението си от Джо Байдън, предизвика насилствено въстание в Капитолия и преживя два опита за покушение по време на тази кампания.

След като натрупа решаваща преднина през нощта, той официално премина прага от 270 електорални гласа и ще стане 47-ят президент на Съединените щати.

Като предишен 45-ти президент, Тръмп е първият човек с криминална присъда, избран на поста, а на 78 години е и най-възрастният избран президент.

В речта си пред поддръжници в Уест Палм Бийч, Флорида, той заяви, че републиканците са “върнали контрола над Сената” и че “Америка ни даде безпрецедентен и мощен мандат”.

Той излезе на сцената под звуците на “God Bless the USA” от Лий Грийнууд, придружен от съпругата си Мелания, децата си и екипа си.

Привържениците му скандираха „САЩ, САЩ, САЩ“, докато се подготвяше да говори.

„Това беше най-великото политическо движение на всички времена. Никога не е имало нещо подобно в страната ни, и сега то ще достигне ново ниво, тъй като ще помогнем на страната ни да се възстанови,“ каза Тръмп пред тълпата.

Малко преди речта му, Fox News и NBC обявиха, че Тръмп е победил кандидатката на демократите и вицепрезидент Камала Харис след ожесточена битка.

Първият щат, който обяви победата му, беше Кентъки в 12 ч. по британско време. Скоро след това се присъединиха Индиана, Западна Вирджиния, Мисисипи, Алабама и Оклахома.

Преднината му се затвърди, след като Флорида, щат с голям брой електорални гласове, обяви Тръмп за победител час по-късно.

Други ключови щати, спечелени от Тръмп, включват Джорджия, Пенсилвания и Тексас.

В същото време Харис запази позиции на североизточното крайбрежие, като Ню Йорк и Ню Джърси останаха “сини”, докато Вашингтон, Орегон и Калифорния на западния бряг гласуваха за демократите.

Някои щати, като Невада, Аризона, Уисконсин и Мичиган, все още не са обявили официално резултатите си.

Световни лидери вече започнаха да поздравяват Тръмп, включително британският премиер сър Киър Стармър и заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев.

Кампанията на Тръмп, която включваше два опита за покушение, беше съсредоточена върху политиките за икономическо възраждане, спиране на нелегалната имиграция и прекратяване на глобалните войни.

Изборните резултати отразиха социологическите прогнози и залаганията в седмиците преди изборния ден. Въпреки че Харис и Тръмп бяха близки, някои проучвания показваха минимална преднина за републиканеца в критичните щати.

Изборите през 2024 г. се превърнаха в едни от най-напрегнатите в историята на Америка, като напрежението достигна връх.

Във Вашингтон, околните правителствени сгради бяха заградени с 10-метрови огради, а витрините в центъра бяха затворени в случай на възможни бунтове. Другаде, избирателни урни бяха подпалени и избиратели се сблъскваха с изборните служители.

Малко преди окончателното обявяване на резултатите, бяха получени фалшиви бомбени заплахи в избирателни секции в Джорджия и Мичиган. ФБР обяви, че не се очаква нападение и обвини Русия за заплахите. Руското посолство в САЩ отрече обвиненията, наричайки ги „клевета“.

Тръмп, на 78 години, води настъпателна кампания, насочена срещу Харис, президента Джо Байдън и демократите.

През юли той преживя леко нараняване при опит за покушение. След това прие, че „Бог го е защитил“, за да спечели изборите и да „спаси“ Америка. Стрелецът, републиканец на име Томас Матю Крукс, бе застрелян от служители на реда на място.

Два месеца по-късно, докато играеше голф, бе направен нов опит за покушение, този път без наранявания.

Камала Харис, на 60 години, влезе в надпреварата в края на юли след оттеглянето на Байдън, с обещание да бъде „президент на всички“ и да защитава свободата.

Какво следва?

След преброяването и потвърждаването на гласовете, членовете на Избирателната колегия ще се съберат на 17 декември, за да сертифицират резултатите. Обявяването на резултата в Конгреса ще бъде на 6 януари 2025 г., а инаугурацията на новия президент – на 20 януари 2025 г.

www.budilnik.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!