Законопроект за асистирана смърт във Великобритания предлага „най-строги предпазни мерки“ според поддръжниците

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
71

Депутатката от Лейбъристката партия Ким Лийдбийтър ще представи законопроект във вторник, който предлага възможност за асистирана смърт само за неизлечимо болни хора с очаквана продължителност на живота до шест месеца.

Законопроектът изключва хора с увреждания и психически заболявания и изисква заявление за асистирана смърт да бъде разгледано от съдия от Върховния съд, който ще изслуша поне един лекар и ще може да изиска допълнителна информация.

Лийдбийтър заявява, че законопроектът предлага „най-строгите предпазни мерки в света“, след консултации с медицински и правни експерти.

Противниците на законопроекта обаче изразяват съмнения относно възможността на съдебната система да се справи с допълнителни случаи на асистирана смърт поради съществуващото натоварване.

Законопроектът ще бъде обсъден за първи път от почти десетилетие и ще бъде подложен на второ гласуване в Камарата на общините на 29 ноември. Премиерът Сър Киър Стармър, който подкрепя промяната, ще предостави на депутатите свободен вот.

Асистираната смърт понастоящем е незаконна в Англия, Уелс и Северна Ирландия, като подпомагането на човек да сложи край на живота си може да доведе до 14 години затвор. Ако бъде приет, законопроектът ще позволи на пълнолетни лица, които отговарят на критериите и имат необходимия ментален капацитет, да скъсят живота си чрез две подписани и свидетелствани декларации, одобрени от двама независими лекари с разлика от седем дни между всяко решение.

Предвидено е, че никой лекар няма да е задължен да участва в процеса, а всички лекарства ще се прилагат самостоятелно. Също така, законопроектът предлага наказание до 14 години затвор за принуждаване на някого към асистирана смърт или за фалшифициране на документи.

Британската медицинска асоциация призовава асистираните услуги да бъдат организирани отделно от обичайните NHS грижи, както и да има възможност за участие на доброволен принцип.

www.budilnik.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!