Инфлацията във Великобритания се ускори рязко до 2.3% през октомври

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
26

Инфлацията във Великобритания се ускори рязко до 2.3% през октомври поради повишаването на цените на енергията, което затвърди очакванията на търговците, че Банката на Англия ще се въздържи от ново понижаване на лихвените проценти до следващата година.

Годишният ръст на индекса на потребителските цени се увеличи от 1.7% през септември, според данните на Службата за национална статистика, и надмина прогнозите на анализаторите, анкетирани от Reuters, които очакваха 2.2%.

Очакваше се ценовият натиск да се повиши след 10% увеличение на енергийния таван миналия месец, който регулира разходите за газ и електричество на милиони домакинства. Данните за октомври усложняват дискусиите на Банката на Англия относно това кога да предприеме следващо понижаване на лихвите. Банката многократно е подчертавала, че ще следва „постепенен“ подход, за да постигне целевата инфлация от 2%.

В реч, произнесена след публикуването на данните, Дейв Рамсден, заместник-гуверньор на Банката на Англия, подчерта, че Великобритания остава на път към ниска инфлация, въпреки „неспокойния“ ръст на цените. Той заяви, че ще са необходими по-бързи намаления на лихвите, ако заплатите и цените спаднат повече от очакваното, като приветства „бързата дефлация“, наблюдавана през последната година.

Този месец Банката на Англия намали разходите за заеми с четвърт пункт до 4.75%, но посочи, че следващо движение е малко вероятно преди началото на 2025 г. Следващото решение за лихвените проценти ще бъде обявено на 19 декември.

Инвеститорите намалиха залозите си за понижаване на лихвите през декември от 20% на 17% в сряда, според данни от пазара на суапове.

Анализаторите от Capital Economics заявиха, че данните „подкрепят нашето мнение, че Банката ще пропусне заседанието през декември и ще намалява лихвите постепенно“ след това.

Темпът на инфлация в сектора на услугите, който се следи отблизо от централната банка като показател за вътрешния ценови натиск, достигна 5% през октомври, надминавайки очакванията на икономистите за 4.9% и съответствайки на прогнозата на Банката.

Основната инфлация беше 3.3% през октомври, над прогнозите на икономистите за 3.1% и нагоре от 3.2% през септември, според Службата за национална статистика.

„Тези данни потвърждават разочароващо възобновяване на инфлацията, след като наскоро спадащите цени на енергията се превърнаха в пречка през октомври“, заяви Сурен Тиру, директор по икономиката в Института на дипломираните счетоводители в Англия и Уелс.

Наред с разходите за енергия, скокът в основната инфлация беше подхранен от по-високите цени в транспортния, битовия, развлекателния и хотелиерския сектор, според Службата за национална статистика.

Във вторник, Андрю Бейли, гуверньор на Банката на Англия, повтори нуждата от предпазлив подход към допълнителни намаления на лихвените проценти, докато служителите оценяват въздействието на бюджета на канцлера Рейчъл Рийвс, който включваше значително увеличение на националните осигурителни вноски на работодателите.

Няколко големи работодатели, включително J Sainsbury и Tesco, предупредиха за финансовия удар от по-високите осигурителни вноски, но Банката заяви, че инфлационното въздействие ще зависи от степента, до която компаниите ще прехвърлят допълнителните разходи на потребителите.

„Знаем, че семействата във Великобритания все още се борят с разходите за живот“, каза Дарън Джоунс, главен секретар на Министерството на финансите, в отговор на данните. „Ето защо миналия месец бюджетът се фокусира върху подобряване на основите на нашата икономика, за да постигнем промяна.“

Въпреки ускоряването на инфлацията, Рамсден подчерта напредъка, постигнат от Великобритания в овладяването на инфлацията, след като ръстът на цените достигна пик от над 11%. Той припомни в своята реч в Бизнес училището на университета в Лийдс, че Банката е предвиждала да са необходими две години, за да се върне инфлацията към целта. Вместо това, това се случи за само шест месеца.

Той подкрепи постепенния подход на Банката към промените в лихвите, но добави, че ако доказателствата започнат да сочат „допълнителен дефлационен натиск“ и риск инфлацията да падне под 2% за дълъг период, би обмислил „по-малко постепенен подход за намаляване на основния лихвен процент“.

www.budilnik.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!